תביעות קטנות: כל מה שצריך לדעת במקום אחד

סקירה מלאה של כל מה שצריך לדעת על תביעות קטנות: מהי תביעה קטנה? איך מגישים תביעה קטנה? מה קורה אחרי ההגשה? כמה זמן זה לוקח? תביעות קטנות סכום

תביעה קטנה: כל מה שצריך לדעת במקום אחד, תביעות קטנות סכום, איך מגישים תביעה קטנה

נגרם לכם נזק של מאות, אלפי או עשרות אלפי שקלים (תביעות קטנות סכום) והחלטתם שהפעם – אתם לא הולכים לוותר. אלא שאחרי ההחלטה (הנהדרת אגב), נותרה השאלה – מה עושים ומאיפה מתחילים? ומה זה תביעות קטנות?

ובכן, רובינו כנראה יקבל כאב ראש רק מהמחשבה. לראיה, הכמות הקטנה של התביעות הקטנות המוגשות מדי שנה. הרי מי לא שמע את המושג 'תביעה קטנה' או אפילו הכיר איזה מישהו שפעם הגיש וזכה. אך כשהגיע תורכם גיליתם שחסרים לכם חלקים לפאזל ולא היה בכם את האנרגיה להרכיבו.

וזוהי מציאות עגומה שיש לשנות. מאחר שבכל פעם שנגרם לנו עוול, אנחנו לא מפסידים רק את הכסף שלנו. אנו למעשה מוותרים על ההזדמנות לעשות שינוי ציבורי-צרכני. כי חלקינו לומדים דרך הרגליים, אבל בעלי-עסקים לומדים דרך הכיס. ואם כל מי שנגרם לו עוול לא ייבהל ויעמוד על שלו, כולנו נרוויח.

ולכן, כדי לעשות את החיים קלים ולהראות עד כמה מדובר בסיפור פשוט ביותר, ריכזנו את כל השאלות הנפוצות ביותר וענינו עליהן בפירוט. למשל: מה זה תביעה קטנה; איך מגישים אותה; איפה מגישים; מתי מתקבל פסק-דין; כמה זה עולה; ועוד.

אז גם אם כרגע אין לכם תביעה שכזו על הפרק, חשוב שתכירו למקרה שתהיה.

מהו בית-המשפט לתביעות קטנות?

שמו המלא הוא: בית-המשפט השלום ביושבו כבית-משפט לתביעות קטנות. נכון לשנת 2023, בישראל פועלים 29 בתי-משפט שלום הפועלים כבתי-משפט לתביעות קטנות.

בית-המשפט לתביעות קטנות הוקם כדי לעשות צדק "קטן ומהיר". כלומר לטפל ביעילות ובמהירות בתיקים על סכומים נמוכים יחסית כשהמחלוקות הן פשוטות בעיקרן (תביעות קטנות סכום).

כדי להקל ולהנגיש את מערכת המשפט לאזרחי ותושבי ישראל בעלויות נמוכות, בית-המשפט לתביעות קטנות נוהג באופן מקל. כלומר, הוא אינו כפוף לדיני ראיות או לסדרי-דין נוקשים. הוא גם נוטה מיסודו לטובת התובעים ה"קטנים" משום שהוא מבין שהם לרוב אינם מבינים במשפט אבל לא היו יוזמים אחד כזה לבדם אלמלא הייתה סיבה טובה.

מה הן תביעות קטנות?

תביעה שגובהה לא עולה על סך 37,700 ש"ח (נכון לינואר 2024). התביעה יכולה להיות כספית או למתן צו להשבת/החלפת/תיקון מוצר, ובלבד שהשווי לא עולה על התקרה הנ"ל. ניתן להגיש תביעה בכל נושא שפיט, שאינו מצוי בסמכות ייחודית של בית-משפט אחר. מה זה אומר בסמכות ייחודית? שיש בית-משפט שהוקם במיוחד כדי לדון בנושאים מסוימים. לדוגמה: אם אדם רוצה לתבוע את אשתו על סכום (תביעות קטנות סכום) של 10,000 ש"ח, הוא לא יוכל לעשות כן בבית-משפט לתביעות קטנות אלא יצטרך לפנות לבית-הדין הרבני/לענייני משפחה. או אם עובד רוצה לתבוע את מעסיקו, הוא יוכל לעשות כן רק בבתי הדין לענייני עבודה (שם אין "תביעות קטנות", אבל יש פרוצדורה של דיון מהיר).

מה צריך להגיש כדי לפתוח תביעה קטנה?

המסמך הפותח את ההליך הוא כתב תביעה. כתב תביעה צריך לכלול את כל העובדות הרלוונטיות והמהותיות להוכחת טענות התביעה. אין טעם לספר בכתב התביעה סיפורי "אווירה" שלא מעלים או מורידים מעוצמת התביעה עצמה.

האם ניתן להגיש כמה תביעות קטנות שרוצים?

לא. אדם רשאי להגיש עד 5 תביעות קטנות באותו בית-משפט ובאותה שנה קלנדרית.

לדוגמה: בין התאריכים 1.1.2021 ועד 31.12.2021, אדם רשאי להגיש רק עד 5 תביעות בבית-משפט לתביעות קטנות בכפר-סבא; אבל זה לא מונע ממנו מלהגיש באותה שנה גם 5 תביעות בבית-המשפט לתביעות קטנות בנתניה, 5 בחיפה וכן הלאה. כמובן, מדובר כאן רק על תביעות בבתי-משפט לתביעות קטנות; כעיקרון, ההוראה לא מונעת מאדם להגיש כמה תביעות "רגילות" שהוא רוצה בבתי-המשפט השונים (השלום, לענייני משפחה, לעבודה וכן הלאה).

מה צריך לצרף לכתב התביעה?

לכתב התביעה יש לצרף את כול המסמכים שתומכים בטענות התובע ושעליהם הוא ירצה להסתמך בתביעתו. לדוגמה: אם עסקינן בתביעה בגין הפרת הסכם שכירות, הגיוני לצרף את העתק ההסכם החתום וכן כל מסמך שמבסס את ההפרה הנטענת (כמו למשל: הודעות טקסט, צ'ק שחולל בהעדר כיסוי, הקלטת שיחה וכו'). אם תביעה של ספק-לקוח, אז את מסמכי ההתקשרות בין הצדדים וכל מסמך/הקלטה/סרטון התומך בכך שהצד השני הפר את העסקה.

היכן ניתן לקבל כתב תביעה קטנה?

כטופס בסיס, הרשות השופטת פרסמה כתב תביעה שניתן למילוי בכתב יד. אלא שבעידן הטכנולוגי של היום, מילוי טופס באופן ידני מרגיש ארכאי (ובצדק); להוריד את הקובץ למחשב, להדפיס אותו, להתחיל לתכנן את אופן הנכון לפירוט הטענות, למלא את הטופס בכתב יד, להדפיס הרבה מסמכים ולצרף אותם; אין ספק שכול המהלך לא נשמע מהנה במיוחד. הניסיון מלמד שרובינו נעדיף לקבל עזרה בעריכת והגשת כתב התביעה ושלבסוף ייצא טופס מסודר ומודפס עם מפתח נספחים מסודר.

איך מגישים תביעה קטנה?

מספר אפשרויות:

 1. באופן מקוון דרך אתר נט המשפט לאחר חיבור להזדהות הממשלתית.
 2. על-ידי מסירת עותק פיסי של כתב התביעה ונספחיו (אם יש) במזכירות בית-המשפט לתביעות קטנות בו תרצה להגיש את התביעה (ניתן לבד או באמצעות שליח משפטי).

למאמר הסוקר את כל מה שצריך לדעת לאחר הכנת כתב התביעה.

האם ישנן הוצאות מחייבות?

כן. עם הגשת התביעה יש לשלם אגרת בית-משפט בגובה 1% מסכום התביעה ולא פחות מ-50 ₪. משמע, בתביעה עד הסכום של 5,000 ₪ התובע ישלם אגרה בסך 50 ₪; מעל 5,000 ₪, התובע ישלם 1% מסכום התביעה.

מחשבון עלות הגשת תביעה, תביעות קטנות סכום.

תביעות קטנות סכום

הסכום המירבי שניתן לתבוע בתביעות קטנות הינו 37,700 ש"ח (נכון לינואר 2024). מחשבון עלות הגשת תביעה.

איך משלמים את אגרת בית-המשפט?

 1. אם דרך אתר נט המשפט, ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי (כרטיס אשראי נטען מבנק הדואר נחשב כרטיס אשראי לכל דבר ועניין).
 2. במזומן, באמצעות שובר שמופק וניתן לתשלום באמצעות הגורמים הבאים: 1. בנק הדואר; 2. סניפי "מנטה" (חנויות הנוחות של חברת דלק); 3. נמל התעופה בן-גוריון. לפי נוהל מס' 02-5-11 של הנהלת בתי-המשפט, לשם תשלום באמצעות שובר, יש להגיע עם תעודה מזהה (תעודת זהות/רישיון נהיגה/דרכון). אם צד ג' רוצה לבצע תשלום עבור התובע (למשל, חבר עבור חברתו), על צד ג' (כלומר אותו "חבר") להגיע לסניף הדואר כשהוא מצויד בתעודה מזהה שלו ושל התובע.
 3. תשלום בהמחאה בנקאית: לפי הוראות הרשות השופטת, מזכירות בית-המשפט מקבלת צ'קים רק מעורכי-דין, בנקים וחברות ביטוח. עם זאת, המזכירות מקבלת המחאות בנקאיות שנמסרות לה מאנשים פרטיים.

למידע נוסף, ניתן להיכנס לעמוד המידע של הרשות השופטת בדבר חיובים ותשלומים

האם ישנם מקרים בהם אהיה זכאי לפטור מתשלום אגרת פתיחת תיק?

כן. תקנות בתי המשפט (אגרות), תשס"ז-2007, מציינות סוגים של בעלי-דין שמעצם הסטטוס שלהם זכאים לפטור מאגרה (למשל, בעלי-דין בעלי קושי כלכלי אשר עומדים בתנאים מסוימים).

במקרים בהם בעל-דין מעוניין לקבל פטור מאגרה, עליו לצרף לכתב התביעה בקשה לפטור מתשלום אגרה, בצירוף מסמכים מסוימים הקבועים בתקנות לפי סוג הפטור המבוקש. למשל, בעל-דין הטוען שאין לו יכולת כלכלית לשלם את האגרה צריך לצרף לבקשה תצהיר שיפרט בו את רכושו, רכוש בן זוגו ורכוש הוריו אם הוא סמוך על שולחנם, ומקורות הכנסתו בששת החודשים שקדמו לתאריך הבקשה. לעניין זה, ניתן להיעזר בטופס לדוגמה שפרסמה הרשות השופטת.

האם ניתן להגיש את התביעה באיזה בית-משפט שרוצים?

לא. מיותר לציין שרוב התובעים מעדיפים להגיש את התביעה שלהם בבית-המשפט שקרוב למקום מגוריהם אבל זה לא תמיד אפשרי. ניתן להגיש לפי אחת או יותר מהאפשרויות הבאות (ראו הערות לגבי תביעה בגין סחר/פרסום באינטרנט ותביעה שכנגד):

 1. מקום מגוריו של הנתבע;
 2. מקום עסקו של הנתבע;
 3. מקום המעשה או המחדל שבגינו תובעים.

שתי הערות:

 1. אם מדובר בתביעה שעניינה סחר או פרסום באינטרנט (כמו: רכישת מוצר דרך האינטרנט או פרסום לשון הרע בפייסבוק), ניתן להגיש תביעה גם במקום מגוריו או עסקיו של התובע.
 2. אם מדובר בתביעה שכנגד, ניתן להגיש אותה רק במקום הגשת התביעה המקורית.

ואם אני תובע/ת כמה נתבעים – באיזה בית-משפט שלום ניתן להגיש את התביעה?

בית-המשפט שיהיה מוסמך לדון בעניינו של אחד מהנתבעים לפי כללי הסמכות המקומית שפורטו מקודם, יהיה מוסמך לדון בעניין של כול הנתבעים.

דוגמה: דינו תבע 2 אנשים; האחד מתגורר בעפולה והשני בתל-אביב. דינו יכול להגיש את התביעה נגד שני הנתבעים או בבית-משפט לתביעות קטנות בעפולה או בתל-אביב. ושוב נזכיר: אם התביעה היא בגין סחר/פרסום באינטרנט אז ניתן להגישה גם במקום המגורים/עסקים של התובע או אחד מהם; ואם זו תביעה שכנגד, אז ניתן להגישה רק בבית-המשפט בו הוגשה התביעה המקורית.

האם עורך-דין יכול לייצג אותי בהליך?

כעיקרון, לא. עם זאת, ככול שיש לתובע/נתבע נימוקים טובים לכך, ניתן להגיש לבית-המשפט בקשה למתן היתר לייצוג ובית-המשפט יכול לאשר.

הגשתי תביעה קטנה – מה הלאה?

לאחר הגשת תביעה קטנה, מזכירות בית-המשפט מפיקה אסמכתה על הגשת כתב התביעה (עם תיעוד לתאריך ושעת ההגשה) ופועלת כדי לפתוח תיק בבית-המשפט. כדי לא לעכב את התהליך ולמנוע מצב בו גורם כלשהו מבית-המשפט יבקש השלמה טכנית של פרטים/מסמכים, חשוב למלא את הפרטים בצורה נכונה ומלאה.

כשהמזכירות תפתח תיק, התובע יקבל מספר תיק המורכב מתבנית משולשת: 12345-12-21. כתב התביעה יימסר לנתבע כדי שיוכל להגיש כתב הגנה יחד עם הזמנה לדיון שייערך במעמד הצדדים. עד הדיון, האפשרויות הן רבות: בית-המשפט יכול להציע לצדדים לפנות לגישור; ייתכן שיוגשו בקשות ותשובות בכתב; אולי הנתבע בכלל לא יגיש כתב הגנה; או שהנתבע יפנה אל התובע בניסיון להגיע לפשרה מחוץ לבית-המשפט.

האם התובע צריך למסור לנתבע את כתב התביעה?

קודם כול, מסירת כתב-טענות בהליך משפטי נקראת: "המצאה". כעת, נשאל שוב: האם אני צריך להמציא לנתבע/ים את כתב התביעה? עקרונית, לא.

פקיד בית-המשפט הוא שצריך לפעול למסירת כתב התביעה וההזמנה לדין לנתבע (וגם לתובע). יחד עם זאת, אסור לתובע להישאר אדיש: אם פקיד בית-המשפט לא המציא לנתבע את כתב התביעה 60 ימים לפני מועד הדיון שנקבע, על התובע להמציא את כתב התביעה לנתבע, לפחות 40 ימים לפני מועד הדיון שנקבע.

איך אדע אם פקיד בית-המשפט מסר לנתבע את כתב התביעה?

כמה אפשרויות:

 1. אוכל לעקוב אחרי התיק שלי באתר "נט המשפט".
 2. ליצור קשר טלפוני עם מזכירות בית-המשפט אליו הוגשה תביעתכם.
 3. ליצור קשר טלפוני עם מרכז המידע של בתי-המשפט.

האם ניתן לבטל תביעה קטנה שהוגשה?

כן. בעבור זה יש להגיש בקשה בכתב ובה פירוט הנימוקים לכך. ככול שההליך מצוי בשלב מתקדם יותר, הנימוקים צריכים להיות יותר כבדי-משקל ובאופן שיטה את הכף לטובת ביטול התביעה.

תוך כמה זמן ניתן פסק-דין?

תלוי. אמנם, בית-המשפט אמור ליתן פסק-דין תמציתי תוך 7 ימים ממועד הדיון האחרון, אבל זה לא תמיד עובד ככה. לעיתים בית-המשפט נותן פסק-דין כבר בסוף הדיון (במיוחד אם התיק נגמר בפשרה במעמד הדיון); לעיתים בית-המשפט מקדים ולעיתים מתעכב לא מעט.

לפי נתונים מטעם הרשות השופטת, אורך ממוצע של תביעות קטנות, עומד על כחצי שנה (מרגע הגשת כתב התביעה ועד למתן פסק-דין).

האם אפשר להגיש ערעור על פסק-הדין?

אין זכות מוקנית להגשת ערעור על פסק-דין של בית-משפט לתביעות קטנות. עם זאת, תוך 15 ימים ניתן להגיש בקשה למתן רשות ערעור לבית-המשפט המחוזי של מחוז השיפוט אליו משתייך בית-המשפט בו התנהל ההליך.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

הודעות ספאם, הודעת ספאם, הטרדה, מספר לא ידוע, שולח אנונימי, איתור ספאם

הודעות ספאם מטרידות משולח אנונימי? ככה תאתרו את השולח

נוצר בתאריך: 31/03/2024

איתור שולח הודעות מטרידות - מהדרך לאיתור ועד להגשת תביעה. סקירה מלאה עם קישורים ישירים למקורות האיתור הכי פופולאריים

כלב נובח, נביחות כלב, מטרד, פיצויים, תביעה קטנה

הכלב של השכן נובח? המדריך המלא לקבלת פיצוי

נוצר בתאריך: 31/03/2024

לפי חוק, נביחות כלב או כשל באופן אחזקתו, מהווים מטרד רעש ומקימים עילת תביעה בנזיקין. כמה חזק הכלב צריך לנבוח בשביל שהד..

תפריט נגישות