נזקי מלחמה לרכוש: כך תקבלו פיצויים

פיצוי בגין נזק לרכב, לדירה או לרכוש אחר בגין נזקי מלחמה - והכל אונליין! ככה תעשו את זה נכון ואפילו מבלי לצאת מהבית.

נזקי מלחמה לרכוש איך מקבלים פיצויים

הסלמה ביטחונית, מבצע או אפילו מלחמה, אינם מצב נדיר בישראל. שנת 2023 הייתה דוגמה (רעה) לכל תרחישי האימה האפשריים. נושא פחות מדובר הוא הנזקים הרבים שנגרמים לרכוש ולעסקים. ובאופן די מפתיע, רבים לא יודעים מה מגיע להם וביתר פירוט – מי משלם להם?

במאמר זה ריכזנו לכם כמה הגדרות וזכויות בסיסיות, כדי שתוכלו לדעת מראש איך למזער נזקים, ככול שחלילה יקרו. איך מקבלים פיצוי בגין נזק לרכב, לדירה או לרכוש אחר? האם צריך להגיש תביעה בבית המשפט? ואיך הכל קשור לשוק הנדל"ן? כל התשובות ועוד במאמר.

מה נחשב נזק מלחמה?

נזק מלחמה הוא נזק שנגרם ל"נכס" בעקבות אחד מאלו: (סעיף 35 לחוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א-1961)

  1. פעולות מלחמה של הצבאות הסדירים של האויב; או-
  2. פעולות איבה אחרות נגד מדינת ישראל; או-
  3. פעולות מלחמה שביצע צבא ההגנה לישראל.

כעת נשאלת השאלה, מהו "נכס"?

לצורך קבלת פיצויים, "נכס" יהיה כל אחד מאלו: קרקע; קרקע חקלאית לרבות היבול שעליה; בנין; מבנה בתהליך בניה; מטעים; מלאי וציוד הנמצאים בשטח המדינה; וכן כלי שיט וכלי טיס הרשומים בישראל (או החייבים ברישום בישראל אף אם אינם מצויים בה).

יצוין: החוק מכיר גם ב"נזק עקיף" אך זאת רק בתחום "ישוב ספר". מדובר ברשימת ישובים שבעת חירום, שר האוצר מכריז עליהם כישובי ספר וקובע הוראות פיצויים ייחודיות להם.

 

האם כל נזק מלחמה מזכה בפיצויים?

לפי חוק, ניתן לדרוש פיצויים רק בגין "הנזק הממשי" שנגרם. לפי סעיף 1 לתקנות, הנזק הממשי יהיה הנמוך מבין השניים: (1) ההפרש שבין שווי הנכס לפני שניזוק, לבין שווי הנכס מיד לאחר שניזוק; או – (2) כל הוצאות שיקום הנזק.

אם מדובר בנזק עקיף (כאמור, רק בישובי ספר), הנזק הממשי יכלול גם הפסד או מניעת ריווח שהניזוק לא היה יכול למנוע באופן סביר. כן, ל"נזק הממשי" יש להוסיף את ההוצאות להקטנת הנזק. אלו הוצאות שהניזוק הוציא כדי להקטין את היקף הנזק והיה סביר להוציאן.

 

מי משלם פיצויים בגין נזקי מלחמה?

החוק בישראל מחייב את המדינה לנהל מעין קופת חיסכון שמוקדשת במלואה לתשלום פיצויים בשל נזקי מלחמה; כסף לבן ליום שחור, אם תרצו. הכספים בקופת החיסכון נאספים מתוך מקור מפתיע – עסקאות המקרקעין המבוצעות במדינה. מבולבלים? נעשה סדר:

אלא אם התברכתם בפטור, קנייה או בעלות על קרקע כרוכות בתשלום מס: קונה משלם מס רכישה, ובעלים של קרקע משלם מס רכוש. לפי חוק, מתוך המיסים הללו מופרש מדי שנה אחוז מסוים לטובת קרן מיוחדת הנקראת "קרן הפיצויים". נכון לשנת 2023, מיסוי מקרקעין מפריש 25% ממס הרכוש ו-15 ממס הרכישה, לטובת קרן הפיצויים. (סעיף 2א חוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א-1961).

במקרה שנגרמו נזקי מלחמה לרכוש, מקרקעין, תוצר חקלאית, למעסיקים (בשל תשלום משכורות) ועוד, רשויות המס תשלמנה פיצויים מתוך קרן הפיצויים.

מס רכוש דחה תביעת פיצויים אפשר לערער?

אדם שרואה עצמו מקופח מהחלטה של מס רכוש, רשאי להגיש ערר לוועדת הערר במס רכוש. זאת, תוך 30 ימים מיום שנמסר לאותו אדם ההחלטה עליה הוא מעוניין לערור.

אם נפלה בעיה משפטית בהחלטת הוועדה, ניתן להגיש ערעור תוך 30 ימים מיום שהחלטת הוועדה נמסרה למערער. הערעור יוגש לבית-המשפט המחוזי במחוז השיפוט שבו ישנו מענה של וועדת הערר.

 

מה גובה הפיצויים בגין נזקי מלחמה?

החוק מבחין בין שני סוגי נכסים: (סעיף 1 לתוספת לתקנות מס רכוש וקרן פיצויים (תשלום פיצויים) (נזק מלחמה ונזק עקיף), התשל"ג-1973).

  1. כלי טיס (פיצויים בגובה 50% משווי הנכס);
  2. כל נכס אחר (פיצויים בגובה 100% משווי הנכס)

לפי התקנות, "שווי הנכס" הוא הסכום שהיה מתקבל בעד הנכס במכירה בשוק חופשי, ביום קרות הנזק.

אם מדובר בנזק מלחמה לדירת מגורים באופן שלא ניתן להתגורר בה, רשות המיסים רשאית ליתן (בנוסף) גם זכאות לדיור חלופי או מימון של דיור חלופה.

 

רקטה פגעה לי ברכב, מגיע לי פיצוי?

לפי חוק, יש להגיש הודעה למס רכוש על הנזק תוך שבועיים מיום שקרה. ויש להגיש תביעת פיצויים תוך חודש מיום קרות הנזק. (סעיף 5 לתקנות מס רכוש וקרן פיצויים (תשלום פיצויים) (נזק מלחמה ונזק עקיף), התשל"ג-1973).

במקרה של נזק לרכב, יש להכין אישור משטרה על הנזק כשהוא חתום על-ידי קצין משטרה. במקביל, חייבים לקבל אישור מראש ממס רכוש לפני תיקון הרכב. ככול שיהיה צורך שאיש מקצוע יעריך את גובה הנזק, מס רכוש הוא שישלח שמאי.

להגשת תביעה מקוונת לפיצויים בגין נזק לרכוש באתר מס רכוש, לחצו כאן.

 

רקטה פגעה לי בבית, איך מקבלים פיצויים?

החוק מחייב להודיע למס רכוש על הנזק תוך שבועיים מיום שקרה; וניתן להגיש תביעה תוך חודש. אבל במקרה של בית מגורים, יפה שעה אחת קודם. מאחר שהערכת הנזק דורשת מספר אנשי מקצוע, יש להודיע למס רכוש בהקדם האפשרי. רצוי שההודעה תימסר בסמיכות ככול הניתן לקרות הנזק.

ככול שהערכת הנזק תצריך בדיקת איש מקצוע, מס רכוש ישלח אנשים מטעמו לאחר קבלת הודעה. "איש מקצוע" פירושו מהנדס או שמאי.

לגבי פיצוי מחברת הביטוח (מבנה או תכולה), יש לבדוק את תנאי הפוליסה שלכם. לרוב, נזקי מלחמה ופעולות איבה מוחרגות מפוליסות מבנה או רכוש. עם זאת, מס רכוש לרוב ייתן כיסוי ביטוחי לתכולת הדירה עד תקרה מסוימת שמשתנה מעת לעת.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות