איתור פרטי הנתבע: ככה תמצאו אותם

איתור פרטי הנתבע לפי תעודת זהות; איתור כתובת של נתבע; מה החוק אם הפרטים חסרים או שגויים; ואיך ממלאים את כתב התביעה הקטנה. המשיכו לקרוא..

איתור פרטי נתבע, איתור פרטי הנתבע, איתור פרטי חברה, איתור לפי תעודת זהות

מעוניינים לתבוע ולא יודעים את מי? איתור פרטי הנתבע נשמע כמו הליך מורכב אך לא כך בכל המקרים.

בכתב תביעה קטנה יש לציין שלושה פרטים של הנתבע: (1) שמו המלא; (2) כתובתו הרשומה; (3) מספר הזיהוי. על פניו נשמע פשוט, אך נתונים מראים שתובעים רבים טועים או מסתבכים. טועים – בסוג הפרטים שהם חשבו שתואמים לשלושת הרובריקות שציינו; או מסתבכים – מכיוון שהפרטים חסרים.

במאמר נסקור את כל מה שצריך לדעת ביחס למילוי ואיתור פרטי הנתבע: אילו פרטים חובה לציין ואיך נכון לציין אותם; איך מבצעים איתור פרטים (כמו איתור פרטי הנתבע לפי תעודת זהות או כתובתו הרשומה); מה נחשב כתובת הנתבע לצורך כתב תביעה; ומה אומר החוק כאשר הפרטים חסרים או לא נכונים.

מהם פרטי הנתבע שחייבים לציין בכתב התביעה?

לאחר שמגישים את התביעה הקטנה, מזכירות בית המשפט פועלת למסור את כתב התביעה לנתבע. הדבר הכרחי כדי שהנתבע הנכון יוכל להגיש כתב הגנה. הרשות השופטת קבעה שלושה פרטים שיש לציין בכתב התביעה. זאת, גם כדי שלא תהיה טעות בזיהוי וגם כדי שהמזכירות תוכל למסור לנתבע את כתב התביעה והוא יגיש כתב הגנה. ואלו שלושת הפרטים שיש לציין בכתב התביעה:

  1. שמו המלא של הנתבע. יש לציין שם פרטי ושם משפחה. אם מדובר בתאגיד (כמו חברה בע"מ), יש לציין את פרטי התאגיד. אם מדובר בעוסק מורשה שמפעיל עסק עם שם מסחרי אחר, יש לציין את שמו המלא ולא את השם המסחרי של העסק. לדוגמה: אם ישראלי ישראלי מפעיל עוסק פטור/מורשה שמוכר כ"ישראלי מזגנים", נציין את שמו המלא של ישראל ולא את שם העסק. דוגמה נוספת: אם ישראלי ישראלי הוא הבעלים של חברה בע"מ, אז יש לרשום את שם החברה כנתבעת. אבל רצוי לציין – בסוגריים – את פרטיו של ישראל ולכתוב שהוא הבעלים.
  2. כתובתו הרשומה של הנתבע. יש לציין את כתובת המגורים או כתובת בית העסק/מקום העבודה של הנתבע. בנוגע לכתובת מגורים של הנתבע, חשוב לשים לב שמדובר בכתובת הרשומה במשרד הפנים. אם מדובר בתאגיד (כמו חברה בע"מ), יש לציין את הכתובת של החברה כפי שמופיעה ברשם התאגידים. אם מדובר בעמותה, יש לציין את כתובתה כפי שמופיעה באתר של רשם העמותות. כאמור, בלי כתובת הנתבע, מזכירות בית המשפט לא תוכל למסור לנתבע את כתב התביעה.
  3. תעודת הזיהוי של הנתבע. אם הנתבע הוא אדם פרטי, הכוונה היא לתעודת הזהות שלו. ואם הנתבע הוא תאגיד, יש לציין את מספר התאגיד (כמו ח.פ. או עמותה רשומה). את פרטי התאגיד ניתן לאתר באתר של רשם התאגידים. בקשר לתאגיד או נתבע שהוא עוסק פטור/מורשה, פרטים אלו בדרך כלל מופיעים על קבלות וחשבוניות שניתנו לתובע.

 

הנתבע הוא עוסק מורשה ואין לי את שמו האמיתי או המלא

עוסקים רבים פועלים תחת שם מסחרי ולא שמם המלא. כך למשל, ישראל ישראלי יכול להפעיל עסק שמכונה "ישראלי מזגנים". וכך, שמו המלא האמיתי נותר בגדר תעלומה. למרבה המזל, כל עוסק בישראל חייב לנהל תיק ברשות המיסים. ככול שמדובר בעוסק פטור/מורשה, מספר העוסק יהיה תעודת הזהות של בעל העסק. באתר רשות המיסים, ניתן לאתר את שמו המלא של בעל עסק, לפי מספר העוסק או תיק הניכויים שלו. השירות אינו כרוך בעלות. מספר העוסק או תיק הניכויים, בדרך כלל יופיע על גבי סיכום הזמנה, קבלה או חשבוניות שהעוסק מסר בקשר לעסקה. באתר רשות המיסים וגם על גבי החשבוניות של העוסק, ניתן למצוא גם את כתובתו.

הנתבע הוא חברה בע"מ. איך מבצעים איתור פרטי חברה?

תאגידים רבים פועלים תחת שם מסחרי, אבל יש להם "שם רשמי" שאיתו הם נרשמים ברשם התאגידים. כך למשל, השם המסחרי של "קוקה קולה" בישראל, הוא החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ. בכתב התביעה, יש לציין את השם הרשמי של התאגיד. כמובן, שניתן לציין ליד זאת גם את השם המסחרי של העסק.

כל תאגיד (ובזאת גם חברה בע"מ), חייב להירשם ברשות התאגידים. לאחר רישומו של התאגיד, הוא מקבל מספר זיהוי שמקביל למספר תעודת זהות של אדם פרטי. לחברה בע"מ יש ח.פ. (ראשי תיבות של "חברה פרטית"); לעמותה יש ע"ר ("עמותה רשומה"); וכן הלאה. באתר של רשם התאגידים, יש להקיש את השם "הרשמי" של התאגיד ושם יופיע מספר הזיהוי של התאגיד. השירות אינו כרוך בעלות. מספר הזיהוי של תאגיד ושמו הרשמי, בדר"כ יופיע על גבי סיכום הזמנה, קבלה או חשבוניות שהחברה מסרה בקשר לעסקה. בנוסף, אם לחברה יש אתר אינטרנט, בדרך כלל שמה הרשמי יופיע בתנאי השימוש או במדיניות הפרטיות באתר.

 

הנתבע הוא עמותה. איך מבצעים איתור פרטי עמותה?

כמו חברות בע"מ, גם עמותות רבות פועלות תחת שם מסחרי. ניקח לדוגמה את ארגון חב"ד המפורסם. מדובר בעמותה רשומה, שיש לה "עמותות בת". השם הרשמי של הראשית בהן, היא "צעירי אגודת חב"ד – המרכז (ע"ר). כמו חברה בע"מ, בכתב התביעה יש לציין את שמה הראשי של העמותה וכן את יתר פרטיה הרלוונטיים.

עמותה רשומה היא תאגיד, אשר המרשם לגביה ניתן לאיתור בגיידסטאר – המדריך הרשמי של משרד המשפטים. ניתן למצוא שם את כתובת העמותה, מספרי הטלפון, מייל, נושאי משרה בה ועוד. השירות אינו כרוך בעלות.

אם העמותה מפעילה אתר, בדרך כלל שמה הרשמי יופיע ב"אודותינו", תנאי השימוש, מדיניות הפרטיות או הצהרת הנגישות. ולאחר בירור שמה הרשמי, ניתן לברר את כל יתר פרטיה באתר "גיידסטאר".

 

איך מבצעים איתור תעודת זהות של הנתבע?

לפי הנחיות הרשות השופטת, אם הנתבע הוא אדם פרטי, אין הכרח לציין את תעודת הזהות שלו בכתב התביעה. עם זאת, הפרקטיקה במזכירויות בתי המשפט מלמדת שלא ניתן לבצע הגשה פיסית של כתב התביעה, ללא תעודת הזהות של הנתבע. כך בפרט, כאשר לנתבע יש שם גנרי שכיח (כמו ישראל כהן), שמאפשר טעות בזיהוי.

  1. הנתבע הוא עוסק מורשה: תעודת הזהות של עוסק מורשה היא גם מספר העוסק שלו ברשות המיסים ("ע.מ"). מספר העוסק יופיע על גבי מסמכים שהעוסק הפיק כמו חשבונית או קבלה.
  2. הנתבע הוא תאגיד (כמו חברה בע"מ): מספר הזיהוי של תאגיד ניתן לאיתור ללא עלות באתר של רשם החברות.
  3. הנתבע הוא עוסק שלא מסר חשבוניות או אדם פרטי: עוסק מורשה נרשם ברשות המיסים באמצעות תעודת הזהות של בעל העסק. כך שאם תובעים עוסק מורשה, מספר העוסק הוא לרוב תעודת הזהות של בעל העסק. כדי לוודא זאת, ניתן לרשום את מספר העוסק של הנתבע באתר רשות המיסים. מספר העוסק יופיע לרוב על גבי מסמכים שנמסרו מהעוסק כמו חשבוניות.

אם הנתבע הוא אדם פרטי, יש למלא טופס של רשות האוכלוסין וההגירה, ולבקש לקבל את הפרטים החסרים. לפי הנוהל של רשות האוכלוסין וההגירה, את הטופס יש להגיש למשרד הפנים. כדי לסייע באיתור, רצוי לציין כמה שיותר פרטים שידועים על הנתבע וכמובן, לנמק מדוע אתם זקוקים לפרטי הנתבע. נכון לשנת 2024, עלות הטיפול בבקשה היא 20 ₪, וכספי המבקש לא יושבו לידיו אם הפרטים לא יימצאו לבסוף. לציין שישנם גם שירותים של חברות פרטיות המתמקצעות באיתור תעודות זהות של נתבע. וביכולתכם גם לשכור, חוקר שיבצע חקירה ויאתר.

 

איך מבצעים איתור פרטי נתבע לפי כתובת של הנתבע?

חשוב לשים לב: לפי חוק, בכתב התביעה יש לציין את הכתובת הרשומה של הנתבע – במקום מגוריו או במקום עסקו. אם מדובר בתאגיד (כמו חברה בע"מ), יש לציין את כתובתו כפי שמופיע אצל רשם התאגידים.

  1. הנתבע הוא עוסק מורשה: הכוונה היא לכתובת הרשומה במשרד הפנים. את פרטי העוסק ניתן למצוא על גבי מסמכים שהעוסק מסר לכם (כמו קבלה או חשבונית). וכן, פרטיו יופיעו באתר של רשות המיסים.
  2. הנתבע הוא תאגיד (כמו חברה בע"מ או עמותה): בכתב התביעה יש לציין את כתובת התאגיד כפי שמופיע באתר של רשם החברות או ברשם העמותות. השירות לאיתור פרטי הנתבע כתובת של תאגיד הוא ללא עלות.
  3. הנתבע הוא אדם פרטי: ניתן להגיש בקשה אונליין באתר של רשות האוכלוסין וההגירה.

 

אני רוצה להגיש תביעת ספאם אבל יש לי רק את הטלפון של השולח. מה עושים?

זו אכן בעיה נפוצה מאוד. משתמשים לא ידועים ששולחים הודעות שיווקיות ללא הרף, ואי אפשר להבין מי *באמת* עומד מאחוריהן. כך משתמשים שמאוד מעוניינים להגיש תביעה קטנה של ספאם, פשוט לא יודעים את מי.

השיטה הנפוצה ביותר היא להזין את מספר הטלפון של השולח באחת מהאפליקציות המאפשרות זיהוי שמי לפי מספר הטלפון. האפליקציות הפופולאריות הן : Truecaller, ME, Call app. לאחר שיוזן שם מספר הפלאפון "המטריד", ייתכן שיתברר מי עומד מאחוריו.

מי שלא מעוניין להוריד איזו מהאפליקציות, יכול להיעזר ברובוט שנמצא בערוץ הטלגרם "המידעון". בנוסף, כמובן שניתן להזין את מספר הפלאפון בגוגל. לעיתים רבות מופק מידע מספיק כדי להבין בגדול מי הארגון שמאחורי ההודעות המטרידות. לאחר שבוצע איתור שמי, ניתן למצוא את יתר הפרטים לפי המידע שציינו עד כה במאמר.

מה אומר החוק כשהפרטים חסרים או לא נכונים?

החוק קובע את הנתונים שיש לציין כשמגישים בכתב תביעה קטנה, אך הוא לא מתעדף במפורש נתון אחד על פני האחר. עם זאת, כתב תביעה שלא יציין את הפרטים שבמאמר, ייתקל במחסום במזכירות. כלומר, פשוט לא יאפשרו לכם לבצע הגשה פיסית של כתב התביעה – וזה הגיוני. הרי בלי שם מלא של הנתבע, בית המשפט לא יוכל להבין – את מי תובעים. בלי כתובת, המזכירות לא תוכל למסור לנתבע את כתב התביעה. ובלי מספר זיהוי, יש מקום לטעויות בזיהוי.

 

איך אדע למלא נכון את כתב התביעה הקטנה?

לפי נתוני הרשות השופטת, כ-50% מהתביעות הקטנות נדחות בגלל כשלים טכניים. כלומר, התביעות לא נדחות בגלל שמבחינה מהותית הן לא צודקות, אלא כי התובעים לא הגישו אותן כדין. הטופס של הרשות השופטת אמנם ברור מאוד למילוי, אבל הוא מרגיש ארכאי. יש להדפיס ולמלא אותו בכתב יד, והמקום בו לא מספיק כדי לספר סיפור בצורה מיטבית. כדי להתגבר על הכשל הטכני, פיתחנו מערכת חכמה ש"מורידה" מהמשתמשים את הצורך להתעסק עם הפן הטכני של הדבר. כל שהמשתמש צריך לעשות הוא להשיב על השאלות שבשאלון והמערכת מייצרת כתב תביעה שמותאם להוראות הרשות השופטת, ואפילו מסדר את המסמכים בצורה סדורה. קראו עוד במדריך המלא על הגשת תביעה קטנה.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מעט נזקים לרכוש וגוף..

חזיר בר גרם נזק: כך ניתן לקבל פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מע..

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופעוטות. רוב נמלי האש..

נמלי האש: איך מקבלים פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופ..

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם אפשר לקבל פיצוי?

קדחת הנילוס: מי יפצה? ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם..

תפריט נגישות