הכנתי תביעה קטנה. מה עושים עכשיו?

כתב התביעה הקטנה מונח בפניך, אבל לא ברור מה לעשות עכשיו? המאמר הזה בשבילך. כל מה שצריך לדעת על הכנת תביעה קטנה, כולל הגשת התביעה.

הכנתי תביעה קטנה. מה עושים עכשיו?

מזל טוב! הכנת תביעה קטנה לגמרי לבד וזה אומר שהחלק הקשה מאחוריך.

עם זאת, אולי לא ברור מה עושים עכשיו. איך מתבצעת הגשת תביעה קטנה לבית המשפט? איך הנתבע ידע שתבעת אותו? מה הולך לקרות מעכשיו? ואיך אפשר לעקוב אחרי התקדמות התיק?

את כל השאלות והתשובות ריכזנו במאמר הזה- החל מהכנת תביעה קטנה ועד להגשה.

בנוסף, ניתן בכל עת לפנות למאגר השאלות והתשובות של דינו. במאגר ניתן למצוא עוד תשובות למגוון רב יותר של שאלות ותהיות; מהקריטיות ביותר ועד ל"מה לובשים לדיון".

הכנתי כתב תביעה קטנה. מה אני עושה איתו?

קודם כל, לקרוא אותו טוב עד לרמת ההגהה. בתוך כך, מוודאים שכל הנתונים והמסמכים שרציתם נמצאים שם באופן שתהיו מוכנים לעמוד מאחוריהם גם בבית המשפט.

שימו לב: אם הכנת תביעה קטנה עם המערכת שלנו באמצעות טלפון נייד, מומלץ מאוד לעיין בקובץ במחשב (חלק מהטלפונים לא תומכים במסמכי word באופן מלא ולכן לעיתים בנייד מוצג מידע חלקי).

סיימתם? יופי. השלב הבא תלוי באופן שבו בכוונתכם להגיש את כתב התביעה, מתוך שתי האפשרויות הבאות:

  1. הגשה פיסית: הכוונה להגשה של כתב התביעה באופן ידני, למזכירות בית-המשפט שבו בכוונתכם להגיש את התביעה. כמובן שניתן להעזר בשליח אשר ימסור את כתב התביעה. במקרה זה, יש לשמור את המסמך במחשבכם ולהדפיסו ב-4 עותקים: 3 עותקים יוגשו למזכירות בית-המשפט, ואחד יישאר אצלכם.
  2. הגשה מקוונת: הכוונה להגשה באמצעות אתר הרשות השופטת – "נט המשפט". ניתן לבצע הגשה מטעם מספר תובעים, באמצעות האזור האישי של אחד מהם. אולם תחילה המידע יהיה זמין רק לאותו תובע שדרכו בוצעה ההתחברות למערכת.

ככול שבכוונתכם להגיש באופן מקוון, עליכם לשמור את הקובץ בפורמט PDF. איך עושים זאת? 2 אפשרויות:

(*) "הדפסה ל-PDF": נכנסים למסמך ה-word של כתב התביעה אותו שמרתם על המחשב (או בנייד) > בסרגל הבית העליון לוחצים על "קובץ" > הדפסה > בתיבת השיח של הדפסה ניגשים לשדה "הדפסה" > בוחרים "Microsoft print to PDF" > ואז לוחצים על הדפס.

(*) "יצא": נכנסים למסמך ה-word של כתב התביעה > בסרגל הבית העליון לוחצים על "קובץ" > "צור PDF".

 

לאחר הכנת תביעה קטנה, איך מגישים את כתב התביעה?

  1. הגשה פיסית: על-ידי מסירה ידנית של 3 עותקים פיסיים מכתב התביעה ונספחיו (אם יש). המסירה תבוצע במזכירות בית-המשפט לתביעות קטנות בו בכוונתך להגיש את התביעה (ניתן לבד או באמצעות שליח משפטי).
  2. באופן מקוון דרך אתר נט המשפט לאחר חיבור להזדהות הממשלתית: בעבור אפשרות זו, יש להכין מראש פרטים של כרטיס אשראי לטובת תשלום אגרת בית-המשפט.

נכנסים לאתר נט המשפט > בעמוד הבית, יופיע מצד ימין שדה כתום "פתיחת תיק או ביצוע פעולות בתיק"  > "הזדהות לאומית" > ומשם האתר יבקש מכם להזדהות דרך האזור הממשלתי האישי> מתחברים לאזור האישי > ולאחר ההתחברות, תוכלו לראות את תעודת הזהות שלכם מצד שמאל למעלה (כך תדעו שאתם אכן מחוברים) > בסרגל העליון תופיע רובריקה "פתיחת תיק"> בחירת "בית משפט"> "בחירת סוג הליך">ומשם התהליך ימשיך בצורה ברורה ופשוטה.

לאחר תהליך ההגשה המקוונת, מזכירות בית-המשפט תשלח אליכם (לכתובת המייל שהזנתם) אישור פתיחת תיק ובו יופיע מספרו.

יש לשמור מסמך זה בידכם! מסמך זה מהווה אסמכתה על פתיחת התיק ומספר התיק המופיע בו, יאפשר לכם לעקוב אחר כל ההתנהלות בתיק מתחילתו עד סופו. כלל הפרטים יהיו זמינים גם באזור האישי ממשלתי.

 

האם ישנן הוצאות מחייבות?

כן. עם הגשת התביעה יש לשלם אגרת בית-משפט בגובה 1% מסכום התביעה ולא פחות מ-50 ₪.

משמע, בתביעה עד הסכום של 5,000 ₪ תשולם אגרה בסך 50 ₪; מעל 5,000 ₪, תשולם אגרה בשיעור 1% מסכום התביעה.

 

איך משלמים את אגרת בית-המשפט?

  1. הגשה מקוונת דרך נט המשפט: באמצעות כרטיס אשראי (כרטיס אשראי נטען מבנק הדואר נחשב כרטיס אשראי לכל דבר ועניין). במסגרת הליך הגשת התביעה, נט המשפט יבקש מהמגיש פרטי כרטיס אשראי לחיוב ואף יפיק קבלה על התשלום (זה יהיה שלב לפני האחרון בהליך הגשת התביעה).
  2. במזומן, באמצעות שובר שמופק וניתן לתשלום באמצעות הגורמים הבאים: 1. בנק הדואר; 2. סניפי "מנטה" (חנויות הנוחות של חברת דלק); 3. נמל התעופה בן-גוריון. לפי נוהל מס' 02-5-11 של הנהלת בתי-המשפט, לשם תשלום באמצעות שובר, יש להגיע עם תעודה מזהה (תעודת זהות/רישיון נהיגה/דרכון). אם צד ג' רוצה לבצע תשלום עבור התובע (למשל, חבר עבור חברתו), על צד ג' (כלומר אותו "חבר") להגיע לסניף הדואר כשהוא מצויד בתעודה מזהה שלו ושל התובע.
  3. בהמחאה בנקאית: לפי הוראות הרשות השופטת, מזכירות בית-המשפט מקבלת צ'קים רק מעורכי-דין, בנקים וחברות ביטוח. עם זאת, המזכירות מקבלת המחאות בנקאיות שנמסרות לה מאנשים פרטיים.

למידע נוסף, ניתן להיכנס לעמוד המידע של הרשות השופטת בדבר חיובים ותשלומים.

איך הנתבע ידע שתבעתי אותו? האם עלי למסור לו את כתב התביעה?

פקיד בית-המשפט הוא שצריך לפעול למסירת כתב התביעה וההזמנה לדין לנתבע (וגם לתובע). יחד עם זאת, אסור לתובע להישאר אדיש:

אם פקיד בית-המשפט לא המציא לנתבע את כתב התביעה 60 ימים לפני מועד הדיון שנקבע, על התובע להמציא את כתב התביעה לנתבע, לפחות 40 ימים לפני מועד הדיון שנקבע.

 

איך אדע אם פקיד בית-המשפט מסר לנתבע את כתב התביעה?

כמה אפשרויות:

  1. ליצור קשר טלפוני עם מזכירות בית-המשפט שבו הגשתם את תביעתכם (לדרכי התקשרות ושעות קבלת קהל של מזכירויות בתי-המשפט לתביעות קטנות).
  2. ליצור קשר טלפוני עם מרכז המידע של בתי המשפט (3852* או 077-2703333).
  3. מעקב באתר "נט המשפט" דרך ההזדהות הממשלתית:

נכנסים לאתר נט המשפט > בעמוד הבית, יופיע מצד ימין שדה כתום "פתיחת תיק או ביצוע פעולות בתיק"  > "הזדהות לאומית" > ומשם האתר יבקש מכם להזדהות דרך האזור הממשלתי האישי> מתחברים לאזור האישי > ולאחר ההתחברות, תוכלו לראות את תעודת הזהות שלכם מצד שמאל למעלה (כך תדעו שאתם אכן מחוברים) > בסרגל העליון ניתן להקיש את מספר התיק שלכם המופיע באישור על ההגשה שקיבלתם (בדר"כ בתבנית כזו: 12345-12-23) > אחרי שתועברו לתיק התביעה שלכם, בסרגל הימני המאונך לחצו על "הודעות מזכירות" > "המצאות שבוצעו" > ושם תוכלו לראות אם מופיעה מסירה של כתב התביעה לנתבע.

 

פרטי מזכירויות בתי-משפט לתביעות קטנות ושעות קבלת קהל

**עדכני לינואר 2023 ומתעדכן כל העת

 

האם אקבל עדכונים על התיק שלי?

כן. מעבר לשלוש דרכי הבדיקה שהזכרנו מקודם, מזכירות בית-המשפט אמורה להעביר עדכונים לכתובת הדוא"ל שצוינה בכתב התביעה.

בכל עת מרגע פתיחת התיק, ניתן להכנס לתיק באתר "נט המשפט" (דרך ההזדהות הממשלתית), ולעדכן בפרטיכם האישיים את כתובת הדוא"ל למשלוח הודעות.

 

הגשתי תביעה קטנה. מה עכשיו?

לאחר ההגשה, מזכירות בית-המשפט מפיקה אסמכתה על הגשת כתב התביעה (עם תיעוד לתאריך ושעת ההגשה) ופועלת כדי לפתוח תיק בבית-המשפט.

התובע יקבל מספר תיק המורכב מתבנית משולשת: 12345-12-21. כאמור, מזכירות בית-המשפט תפעל למסור את כתב התביעה לנתבע כדי שיוכל להגיש כתב הגנה יחד עם הזמנה לדיון שייערך במעמד הצדדים.

לנתבע עומדים 30 ימים מרגע מסירת כתב התביעה לידו, בשביל להגיש כתב הגנה. אם ישנם מספר נתבעים, אז מניין הימים מתחיל מרגע המסירה האחרונה למי מהנתבעים (ככול שהמסירות לא בוצעו באותו היום). לאחר שהנתבע יגיש כתב הגנה, עליך לקבלו והוא ממילא יהיה זמין לרשותך באזור האישי ממשלתי ובאתר "נט המשפט".

לאחר מכן, ישנן מספר אפשרויות, אך אלו המרכזיות שבהן: (1) הצדדים יקבלו הזמנה לדיון (אליו חייבים להתייצב); (2) בית-המשפט יפנה את הצדדים לגישור; (3) הנתבע או אחד מהנתבעים לא יגיש כתב הגנה במסגרת הזמן העומד לרשותו (30 ימים מהמסירה).

 

הגשתי תביעה קטנה והנתבע לא הגיש כתב הגנה. מה עושים?

אם הנתבע או אחד מהנתבעים לא הגיש כתב הגנה, ניתן להגיש בקשה למתן פסק דין נגדו. בעבור זה, חשוב לוודא מול מזכירות בית המשפט, שכתב התביעה אכן נמסר לידו ולראות את אישור המסירה אליו.

ככול שכתב התביעה אכן נמסר לנתבע באופן תקין; ומניין 30 הימים חלפו (שימו לב כי בבית-המשפט ישנן פגרות אשר עוצרות את ספירת הימים);

ניתן להגיש בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה. מה טוענים בה? כמובן שזה תלוי נסיבות של המקרה.

אך בגדול, הבקשה מוכוונת עמידה על הזכות של תובע לבקש לקבל פסק דין בהעדר הגנה, אם נתבע לא הגיש כתב הגנה במועד הנ"ל.

 

תוך כמה זמן ניתן פסק-דין?

תלוי. אמנם, בית-המשפט אמור ליתן פסק-דין תמציתי תוך 7 ימים ממועד הדיון האחרון, אבל זה לא תמיד עובד ככה.

לעיתים בית-המשפט נותן פסק-דין כבר בסוף הדיון (במיוחד אם התיק נגמר בפשרה במעמד הדיון); לעיתים בית-המשפט מקדים ולעיתים מתעכב לא מעט.

לפי נתונים מטעם הרשות השופטת, אורך ממוצע של תביעות קטנות, עומד על כחצי שנה (מרגע הכנת תביעה קטנה, הגשת תביעה קטנה, ועד למתן פסק-דין).

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

הודעות ספאם, הודעת ספאם, הטרדה, מספר לא ידוע, שולח אנונימי, איתור ספאם

הודעות ספאם מטרידות משולח אנונימי? ככה תאתרו את השולח

נוצר בתאריך: 31/03/2024

איתור שולח הודעות מטרידות - מהדרך לאיתור ועד להגשת תביעה. סקירה מלאה עם קישורים ישירים למקורות האיתור הכי פופולאריים

כלב נובח, נביחות כלב, מטרד, פיצויים, תביעה קטנה

הכלב של השכן נובח? המדריך המלא לקבלת פיצוי

נוצר בתאריך: 31/03/2024

לפי חוק, נביחות כלב או כשל באופן אחזקתו, מהווים מטרד רעש ומקימים עילת תביעה בנזיקין. כמה חזק הכלב צריך לנבוח בשביל שהד..

תפריט נגישות