נזק לרכב: כל מה שצריך לדעת על תביעת-רכב

נזק לרכב אינו רק מקרה ביטוחי: מה עושים כשאין ביטוח ומהי תביעת רכב? מה הדין של נזק ממפגע עירוני? מה לצרף לכתב התביעה? תוך כמה זמן להגיש אותה?

נזק לרכב: כל מה שצריך לדעת על תביעת-רכב

נגד מי ניתן להגיש תביעה בגין נזק לרכב?

נגד הנהג הפוגע או חברת הביטוח (ככול שיש ביטוח רכב תקין לרכב הפוגע/הנפגע). ככול שיש לרכב הנפגע ביטוח מקיף, ניתן להפעיל את פוליסת הביטוח של הרכב הנפגע. כלומר, המבוטח פותח "תביעה" מול חברת הביטוח שלו (הרכב הנפגע); חברת הביטוח משלמת למבוטח תגמולי ביטוח; ואז חברת הביטוח "נכנסת" בנעלי-המבוטח ותובעת את הכספים מצד ג' ו/או חברת הביטוח שלו. התהליך המתואר כאן מכונה תביעת תחלוף (שיבוב) ומעוגנת בסעיף 62 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981.

האם ישנה חובה להגיש תביעה לבית-המשפט בגין נזק לרכב?

לא. ככול שהרכב הנפגע מבוטח בביטוח מקיף, הוא יכול להפעיל את פוליסת הביטוח שלו וחברות הביטוח ינהלו הליכי תביעה בינן לבין עצמן. ככול שהעניין לא ייסגר בפשרה, ניתן להגיש תביעה נזיקית בבית-המשפט; נגד הנהג הפוגע ו/או חברת הביטוח של רכבו.

הרכב נפגע על-ידי צד ג' וברצוני לתבוע אותו מבלי להפעיל את הביטוח שלי; מה עושים?

כאשר תאונה מסתיימת ללא נפגעים בגוף/נפש יש לתובע המעוניין בפיצוי על נזקיו שלוש אפשרויות:

 • "להסתדר" עם הנהג הפוגע בדבר תשלום הנזקים מבלי לערב שום חברת ביטוח (לרוב נעשה כאשר סכום הנזקים מינוריים או כששני הצדדים לא מעוניינים להפעיל ביטוח);
 • ככול שלפי פוליסת הביטוח מוטלת על המבוטח חובת דיווח על כל מקרה ביטוחי אך הנפגע אינו מעוניין להפעיל את הביטוח: על המבוטח לפנות לחברת הביטוח "ברגע הראשון" ולבקש אישור "אי הגשת תביעה" מקורי וחתום על-ידי חברת הביטוח.
 • בהעדר חובת דיווח חוזית (בפוליסה), ניתן להגיש תביעה בבית-המשפט נגד הפוגע ו/או חברת הביטוח שלו (ככול שישנה). אפשרות זו ננקטת פעמים רבות כאשר חברת הביטוח של הפוגע לא הייתה מוכנה לשלם סכום שמקובל על הנפגע.

מה זה אישור אי-הגשת תביעה?

מסמך שמופק על-ידי חברת הביטוח, הקובע כי המבוטח דיווח על אירוע פגיעה ברכב אך המבוטח לא הגיש בגינו תביעה לפוליסת הביטוח שלו. חברות הביטוח מתעקשות על מילוי הטופס כדי למנוע מצב של כפל תביעות; כלומר שהנפגע יתבע גם את הנהג התובע וגם את חברת הביטוח.

נזק לרכב בגלל מפגע בשטח העיר. את מי ניתן לתבוע?

את הרשות העירונית או את חברת הביטוח של הרכב הנפגע (ככול שיש ביטוח מקיף). פעמים רבות תובעים מעדיפים לתבוע את הרשות ולא את חברת הביטוח כדי להימנע מתשלום השתתפות עצמית ומביטול הנחת "העדר תביעות" בפוליסות הביטוח שלהם. עם זאת, חשוב לזכור שלא כול נזק יקים עילת תביעה נגד העירייה אלא רק מכשולים שמונחים על הדרך (כמו למשל: בור בכביש, פח זבל בולט, העדר תאורה בולטת ועוד).

מה הדין לגבי נזקי-גוף עצמאיים או שנלווים לנזקי-רכוש?

נזקי-גוף בגין תאונת דרכים זהו נושא גדוש בשאלות. למשל, מה קורה כשלנהג הפוגע אין ביטוח? מה ניתן לתבוע בתביעת נזקי-גוף? האם ניתן להגיש תביעה קטנה בגין נזקי-גוף? מה צריך לצרף לתביעת נזקי-גוף? ומה הדין לגבי תאונת-דרכים בדרך למקום העבודה?

לנוחותכם, ריכזנו את כל התשובות במאמר- נזקי-גוף בתאונת-דרכים: איך ואת מי תובעים?

מה לצרף לכתב תביעה בגין נזק לרכב?

כמובן, המסמכים שיצורפו משתנים לפי נסיבות המקרה. עם זאת, הניסיון מלמד שלרוב מצורפים המסמכים הבאים:

 • צילום רישיון הרכב הניזוק;
 • העתק פוליסת ביטוח חובה;
 • תמונות של הנזקים לרכב וזירת האירוע במעמד הפגיעה;
 • סרטוט גרפי של מקום התאונה ומהלכה;
 • סרטון וידיאו של מקרה הפגיעה (בדר"כ במקרים בהם מותקנת מצלמה ברכב);
 • חוות-דעת שמאי שהעריך את הנזקים וחשבונית תשלום לשמאי;
 • חשבוניות תיקון נזקים;
 • אם בעקבות האירוע נפתח תיק/קריאה במשטרה: דו"ח התאונה, כתב אישום (ככול שהוגש), פסק-דין בהליך פלילי (ככול שניתן) ומסמכים התומכים בהשתלשלות העניינים (ככול שהיא רלוונטית כמובן).
 • מסמכים רפואיים (ככול שגם נגרם נזק גוף/נפש שרוצים לטעון לגביו);
 • תכתובות רלוונטיות לתאונה (כמו תכתובות עם חברת הביטוח; מכתבי התראה ותשובה; וכיו"ב)

תוך כמה זמן ניתן להגיש תביעת תגמולי-ביטוח?

במקרה שמעוניינים לתבוע רק את חברת הביטוח, עומדות לרשות התובע 3 שנים מקרות האירוע המזכה כדי לעשות כן. סעיף 31 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981 קובע תקופה התיישנות קצרה מזו הקבועה בחוק ההתיישנות (בדר"כ 7 שנים). במקרה שהתביעה גם כולל נזקי-גוף ואחוזי-נכות: ישנן חברות ביטוח שקובעות בפוליסה כי מירוץ ההתיישנות יחל ממועד קביעת אחוזי הנכות; כלומר, ממנו יש להתחיל לספור את מניין 3 השנים.

איפה מגישים תביעה בגין נזק לרכב?

כמובן שהשאלה תלויה בגובה הנזק ובסעדים שמעוניינים לקבל. ככול שהפיצוי המתבקש אינו עולה על תקרת הסכום בבית-המשפט לתביעות קטנות (37,700 ש"ח, נכון לינואר 2023), ניתן להגיש תביעה קטנה. הניסיון מלמד שתובעים רבים אפילו מעדיפים לוותר על חלק מסכום הפיצוי האפשרי רק כדי להתדיין בבית-המשפט לתביעות קטנות. שהרי, זהו הליך יעיל, מהיר וזול משמעותית מהליך אזרחי "רגיל".

@dino_tviaktana

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

דחיית מועדים בעקבות חרבות ברזל: חקיקת בזק שעוד מתגבשת

נוצר בתאריך: 26/10/2023

ביום 19.10.2023 אושר חוק דחיית מועדי תשלום של חוזים, פסקי-דין ותשלומי חובה לרשויות. מי זכאי לדחיית מועד? כמה זמן הדחיי..

חוזה שכירות במלחמה-מה דינו וגם חוזה שכירות לדוגמה, חוק שכירות הוגנת

חוזה שכירות במלחמה: האם עדיין תקף? וגם: חוזה שכירות קצרת מועד לדוגמה

נוצר בתאריך: 25/10/2023

סקירה מלאה של המצבים בהם יינתן פטור מתשלומים לפי חוזה השכירות או דחייה של מועדי התשלום. וגם, חוזה שכירות קצרת מועד לדו..

נזקי מלחמה לרכוש איך מקבלים פיצויים

נזקי מלחמה לרכוש: כך תקבלו פיצויים

נוצר בתאריך: 09/10/2023

איך מקבלים פיצוי בגין נזק לרכב, לדירה או לרכוש אחר? האם צריך להגיש תביעה בבית המשפט? ואיך זה קשור לקנייה ומכירה של נדל..

מכתב התראה לפני תביעה, מכתב התראה לפני נקיטת הליכים

מכתב התראה לפני תביעה: למה צריך את זה ומכתב לדוגמה

נוצר בתאריך: 07/09/2023

מכתב התראה לפני תביעה ונקיטת הליכים משפטיים לדוגמה. מתי חייבים לשלוח? מה כותבים במכתב התראה? דרכים לשליחתו? ומה עושים ..

זכיתי בתביעה קטנה והנתבע לא שילם. מה עושים, הוצאה לפועל, הוצלפ

זכיתי בתביעה קטנה והנתבע לא שילם. מה עושים?

נוצר בתאריך: 01/08/2023

המדריך המלא לתובע שזכה בתביעה: תוך כמה זמן הנתבע צריך לשלם לפי חוק? מה עושים כשהנתבע לא משלם? וכיצד ניתן להעזר בהוצאה ..

תפריט נגישות