נזק לרכב: כל מה שצריך לדעת על תביעת-רכב

נזק לרכב אינו רק מקרה ביטוחי: מה עושים כשאין ביטוח ומהי תביעת רכב? מה הדין של נזק ממפגע עירוני? מה לצרף לכתב התביעה? תוך כמה זמן להגיש אותה?

נזק לרכב: כל מה שצריך לדעת על תביעת-רכב

נגד מי ניתן להגיש תביעה בגין נזק לרכב?

נגד הנהג הפוגע או חברת הביטוח (ככול שיש ביטוח רכב תקין לרכב הפוגע/הנפגע). ככול שיש לרכב הנפגע ביטוח מקיף, ניתן להפעיל את פוליסת הביטוח של הרכב הנפגע. כלומר, המבוטח פותח "תביעה" מול חברת הביטוח שלו (הרכב הנפגע); חברת הביטוח משלמת למבוטח תגמולי ביטוח; ואז חברת הביטוח "נכנסת" בנעלי-המבוטח ותובעת את הכספים מצד ג' ו/או חברת הביטוח שלו. התהליך המתואר כאן מכונה תביעת תחלוף (שיבוב) ומעוגנת בסעיף 62 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981.

האם ישנה חובה להגיש תביעה לבית-המשפט בגין נזק לרכב?

לא. ככול שהרכב הנפגע מבוטח בביטוח מקיף, הוא יכול להפעיל את פוליסת הביטוח שלו וחברות הביטוח ינהלו הליכי תביעה בינן לבין עצמן. ככול שהעניין לא ייסגר בפשרה, ניתן להגיש תביעה נזיקית בבית-המשפט; נגד הנהג הפוגע ו/או חברת הביטוח של רכבו.

 

הרכב נפגע על-ידי צד ג' וברצוני לתבוע אותו מבלי להפעיל את הביטוח שלי; מה עושים?

כאשר תאונה מסתיימת ללא נפגעים בגוף/נפש יש לתובע המעוניין בפיצוי על נזקיו שלוש אפשרויות:

 • "להסתדר" עם הנהג הפוגע בדבר תשלום הנזקים מבלי לערב שום חברת ביטוח (לרוב נעשה כאשר סכום הנזקים מינוריים או כששני הצדדים לא מעוניינים להפעיל ביטוח);
 • ככול שלפי פוליסת הביטוח מוטלת על המבוטח חובת דיווח על כל מקרה ביטוחי אך הנפגע אינו מעוניין להפעיל את הביטוח: על המבוטח לפנות לחברת הביטוח "ברגע הראשון" ולבקש אישור "אי הגשת תביעה" מקורי וחתום על-ידי חברת הביטוח.
 • בהעדר חובת דיווח חוזית (בפוליסה), ניתן להגיש תביעה בבית-המשפט נגד הפוגע ו/או חברת הביטוח שלו (ככול שישנה). אפשרות זו ננקטת פעמים רבות כאשר חברת הביטוח של הפוגע לא הייתה מוכנה לשלם סכום שמקובל על הנפגע.

 

מה זה אישור אי-הגשת תביעה?

מסמך שמופק על-ידי חברת הביטוח, הקובע כי המבוטח דיווח על אירוע פגיעה ברכב אך המבוטח לא הגיש בגינו תביעה לפוליסת הביטוח שלו. חברות הביטוח מתעקשות על מילוי הטופס כדי למנוע מצב של כפל תביעות; כלומר שהנפגע יתבע גם את הנהג התובע וגם את חברת הביטוח.

 

נזק לרכב בגלל מפגע בשטח העיר. את מי ניתן לתבוע?

את הרשות העירונית או את חברת הביטוח של הרכב הנפגע (ככול שיש ביטוח מקיף). פעמים רבות תובעים מעדיפים לתבוע את הרשות ולא את חברת הביטוח כדי להימנע מתשלום השתתפות עצמית ומביטול הנחת "העדר תביעות" בפוליסות הביטוח שלהם. עם זאת, חשוב לזכור שלא כול נזק יקים עילת תביעה נגד העירייה אלא רק מכשולים שמונחים על הדרך (כמו למשל: בור בכביש, פח זבל בולט, העדר תאורה בולטת ועוד).

 

מה הדין לגבי נזקי-גוף עצמאיים או שנלווים לנזקי-רכוש?

נזקי-גוף בגין תאונת דרכים זהו נושא גדוש בשאלות. למשל, מה קורה כשלנהג הפוגע אין ביטוח? מה ניתן לתבוע בתביעת נזקי-גוף? האם ניתן להגיש תביעה קטנה בגין נזקי-גוף? מה צריך לצרף לתביעת נזקי-גוף? ומה הדין לגבי תאונת-דרכים בדרך למקום העבודה?

לנוחותכם, ריכזנו את כל התשובות במאמר- נזקי-גוף בתאונת-דרכים: איך ואת מי תובעים?

 

מה לצרף לכתב תביעה בגין נזק לרכב?

כמובן, המסמכים שיצורפו משתנים לפי נסיבות המקרה. עם זאת, הניסיון מלמד שלרוב מצורפים המסמכים הבאים:

 • צילום רישיון הרכב הניזוק;
 • העתק פוליסת ביטוח חובה;
 • תמונות של הנזקים לרכב וזירת האירוע במעמד הפגיעה;
 • סרטוט גרפי של מקום התאונה ומהלכה;
 • סרטון וידיאו של מקרה הפגיעה (בדר"כ במקרים בהם מותקנת מצלמה ברכב);
 • חוות-דעת שמאי שהעריך את הנזקים וחשבונית תשלום לשמאי;
 • חשבוניות תיקון נזקים;
 • אם בעקבות האירוע נפתח תיק/קריאה במשטרה: דו"ח התאונה, כתב אישום (ככול שהוגש), פסק-דין בהליך פלילי (ככול שניתן) ומסמכים התומכים בהשתלשלות העניינים (ככול שהיא רלוונטית כמובן).
 • מסמכים רפואיים (ככול שגם נגרם נזק גוף/נפש שרוצים לטעון לגביו);
 • תכתובות רלוונטיות לתאונה (כמו תכתובות עם חברת הביטוח; מכתבי התראה ותשובה; וכיו"ב)

 

תוך כמה זמן ניתן להגיש תביעת תגמולי-ביטוח?

במקרה שמעוניינים לתבוע רק את חברת הביטוח, עומדות לרשות התובע 3 שנים מקרות האירוע המזכה כדי לעשות כן. סעיף 31 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981 קובע תקופה התיישנות קצרה מזו הקבועה בחוק ההתיישנות (בדר"כ 7 שנים). במקרה שהתביעה גם כולל נזקי-גוף ואחוזי-נכות: ישנן חברות ביטוח שקובעות בפוליסה כי מירוץ ההתיישנות יחל ממועד קביעת אחוזי הנכות; כלומר, ממנו יש להתחיל לספור את מניין 3 השנים.

 

איפה מגישים תביעה בגין נזק לרכב?

כמובן שהשאלה תלויה בגובה הנזק ובסעדים שמעוניינים לקבל. ככול שהפיצוי המתבקש אינו עולה על תקרת הסכום בבית-המשפט לתביעות קטנות (37,700 ש"ח, נכון לינואר 2023), ניתן להגיש תביעה קטנה. הניסיון מלמד שתובעים רבים אפילו מעדיפים לוותר על חלק מסכום הפיצוי האפשרי רק כדי להתדיין בבית-המשפט לתביעות קטנות. שהרי, זהו הליך יעיל, מהיר וזול משמעותית מהליך אזרחי "רגיל".

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

הודעות ספאם, הודעת ספאם, הטרדה, מספר לא ידוע, שולח אנונימי, איתור ספאם

הודעות ספאם מטרידות משולח אנונימי? ככה תאתרו את השולח

נוצר בתאריך: 31/03/2024

איתור שולח הודעות מטרידות - מהדרך לאיתור ועד להגשת תביעה. סקירה מלאה עם קישורים ישירים למקורות האיתור הכי פופולאריים

כלב נובח, נביחות כלב, מטרד, פיצויים, תביעה קטנה

הכלב של השכן נובח? המדריך המלא לקבלת פיצוי

נוצר בתאריך: 31/03/2024

לפי חוק, נביחות כלב או כשל באופן אחזקתו, מהווים מטרד רעש ומקימים עילת תביעה בנזיקין. כמה חזק הכלב צריך לנבוח בשביל שהד..

תפריט נגישות