פיצוי על תקיפת כלב – לא רק מבעליו: כך תעשו את זה נכון

מה קובע החוק לגבי תקיפת כלב? האם תמיד הבעלים אחראי? ממי ניתן לקבל פיצוי ואיך עושים את זה באמצעות תביעה קטנה? כל התשובות במקום אחד

פיצוי על תקיפת כלב

האם ניתן להגיש תביעה קטנה בעקבות תקיפת כלב?

בהחלט ניתן להגיש תביעה קטנה בעקבות תקיפת כלב, אך יש לקרוא את המאמר בקפידה.

בשנים האחרונות ניכרת עליה בכמות הדיווחים על תקיפות כלבים. ובין אם הכלב הוא גדול וחזק ובין אם הוא "אימתני" או קטנטן, תקיפת כלב היא אירוע לא נעים בלשון המעטה; ולפעמים אף נגמר בנזקים חמורים ביותר – ולא רק בגוף.

במאמר נסקור מה קובע החוק במקרה של תקיפה; באיזה מקרים הבעלים לא אחראי לתקיפה; ממי אפשר לקבל פיצוי ואיך דורשים אותו (כאמור, לא רק מבעליו של הכלב התוקף).

תקיפת כלב, מה אומר החוק?

פקודת הנזיקין הישראלית כללה בעבר סעיף המתייחס לפגיעה מ"חיה מועדת". אך עם עלייה ניכרת בכמות המקרים של תקיפות כלבים, בשנת 1992 תוקנה פקודת הנזיקין והתווסף לה פרק נפרד (ד'1) שדן רק בעניין אחד: "היזק על-ידי כלב".

לפי חוק, תקיפת כלב מקימה על בעליו אחריות מוחלטת. כלומר, הנפגע לא צריך להוכיח שהבעלים התרשל בשמירה על כלבו; יכול להיות שהבעלים אפילו עשה כל שביכולתו כדי לרסן את כלבו או בכלל לא היה בסביבה. עם זאת, החוק קובע שברגע שהוכח שהכלב אכן פגע בנפגע, הבעלים אחראי. (סעיף 41א לפקודת הנזיקין)

מקרים בהם לבעלים של כלב יכולה להיות הגנה מפני אחריות

ישנם 3 מצבים בלבד בהם לבעלים של כלב תוקף יכולה להיות הגנה משפטית מכוח פקודת הנזיקין: (סעיף 41ב לפקודת הנזיקין)

  1. התגרות: אם הנפגע התגרה בכלב;
  2. תקיפת בעלים או בן-משפחה: אם הנפגע תקף את הבעלים או את בן-זוגו, הוריו או ילדיו;
  3. הסגת גבול: הנפגע הסיג גבול למקרקעין של הבעלים.

את מי אפשר לתבוע?

  1. הבעלים. כאמור, לפי חוק הבעלים של הכלב נושא באחריות מוחלטת לתקיפה מטעם כלבו. הוא הגורם המיידי והמובן מאליו, ממנו יש לדרוש פיצוי.
  2. ביטוח לאומי. אם הפגיעה הייתה בזמן העבודה והובילה לאבדן השתכרות מסוים, ניתן להגיש בקשה לדמי פגיעה (לתנאי הזכאות לדמי-פגיעה). אם הפגיעה לא הייתה בזמן העבודה, ניתן להגיש בקשה לקבלת דמי-תאונה לתקופה של עד 90 יום (לתנאי הזכאות לדמי-תאונה באתר הביטוח הלאומי).
  3. חברת הביטוח. ככול שעשיתם ביטוח תאונות אישיות, אתם זכאים לפיצוי; הרי בדיוק בשביל תאונות אישיות עשיתם את הביטוח. אם אתם לא בטוחים שיש לכם ביטוח תאונות אישיות, תוכלו להכנס להר הכסף של משרד האוצר או למסלקה פנסיונית; שם תוכלו לראות את כל הביטוחים שלכם מאז ומתמיד. אם כלבככם הוא זה שתקף והדבר נעשה בתחום מקרקעין מבוטחים, שווה לבדוק האם ברשותכם ביטוח צד ג'. שימו לב! לפי סעיף 31 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981 תביעת ביטוח מתיישנת תוך 3 שנים ממועד הפגיעה. כלומר, כעבור 3 שנים מקרות הפגיעה, ככול הנראה שתביעה לתגמולי הביטוח תדחה.
  4. ביטוח תאונות אישיות לתלמידים. לפי סעיף 6(ד1) לחוק חינוך חובה, התש"ט-1949, תלמידים שזכאים לחינוך חינם בישראל, מבוטחים על-ידי הרשות העירונית בביטוח תאונות אישיות. המדובר במתחנכי הגנים הציבוריים מגיל 3 ואילך וכן לקטינים עד גיל 18 גם אם לא סיימו כיתה י"ב (אך סיימו את תוכנית הלימודים בכיתה י"א). הביטוח תקף בכל שעה ומקום – גם בשעות הפנאי ובכל ימות השנה. הסכומים הצבורים בביטוח נאספים מתוך תשלומי ההורים, בסכומים חודשיים שנקבעים מדי שנה על-ידי וועדת החינוך של הכנסת. במקרה של פגיעה למי שזכאי לחינוך חובה, בקשו ממזכירות המוסד החינוכי את פרטי פוליסת הביטוח. שימו לב! לפי סעיף 31 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א-1981, תביעת ביטוח מתיישנת תוך 3 שנים ממועד הפגיעה. כלומר, כעבור 3 שנים מקרות הפגיעה, יש מחסום דיוני ולא יהיה ניתן להגיש את תביעת הביטוח (גם אם תוגש בטעות, ככול הנראה שתדחה על הסף).

אפשר לקבל פיצוי רק על פגיעה פיסית?

ניתן לקבל פיצויים גם על נזקים נוספים לפגיעה הפיסית. ניתן לדרוש פיצוי גם על נזקים ממוניים (כלומר החזר הוצאות שהיו ויהיו בעתיד בגין הפגיעה); ובלתי-ממוניים (כמו עוגמת-נפש, כאב וסבל). סקירת הפסיקה מלמדת שסכומי הפיצוי בגין נזקים בלתי-ממוניים בתביעות של תקיפת כלבים, יכולות להגיע עד אלפי שקלים, בנוסף לפיצוי על הפגיעה הפיסית.

תוך כמה זמן אפשר לדרוש פיצוי בגין תקיפת כלב?

לגבי תביעה מהמוסד לביטוח הלאומי, הרי שמדובר בזמנים משתנים בהתאם לסוג הפיצוי המתבקש. ככול שהתביעה מוגשת נגד חברת ביטוח בדרישה לקבל תגמולי ביטוח, ניתן להגישה תוך 3 שנים מקרות האירוע. כל תביעה אחרת בגין תקיפת כלב המוגשת לבית-המשפט, ניתן להגיש תוך 7 שנים. עם זאת, ישנו כלל בולט במשפט האזרחי של "העדר שיהוי"; כלומר, אסור להשתהות עם הגשת התביעה ויש להגישה בהקדם האפשרי.

איך מקבלים פיצוי?

בגלל שלרוב תקיפות כלבים מולידות נזקים בסכומים נמוכים יחסית ואינן מסובכות מבחינה עובדתית, מקובל להגיש תביעה קטנה. כמובן שאם הנזק מוערך בסכום גבוה יותר, ניתן להגיש תביעה לבית-משפט השלום או לבית-המשפט המחוזי. לגבי פנייה לביטוח הלאומי, דרישת הפיצוי נעשית ישירות מול המוסד; ולגבי חברת הביטוח, רצוי לפנות קודם אליה ואם סרבה לשלם, להגיש נגדה תביעה קטנה.

תביעה קטנה היא תביעה שמוגשת עד לסכום של 37,700 ₪ (נכון לינואר 2023). ניתן להגיש תביעה קטנה לבית-המשפט לתביעות קטנות במחוז שבו מתקיימת אחת מהאפשרויות הבאות: (סעיף 2א לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), התשל"ז-1976)

  1. מקום המגורים של הנתבע; או;
  2. מקום עסקו של הנתבע; או;
  3. מקום התרחשות המעשה או המחדל שבגינו תובעים.

למה תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא הליך מהיר, יעיל וזול יותר מהליך אזרחי רגיל. לפי נתונים רשמיים של הרשות השופטת, זמן הבירור הממוצע של תביעות קטנות בישראל (משלב הגשת התביעה ועד לקבלת פסק-דין) עמד על חצי-שנה. להבדיל, תביעות אזרחיות יכולות להימשך שנים על-גבי שנים בסחבת בלתי פוסקת. בנוסף, תביעה קטנה היא הליך זול יותר באופן משמעותי. כך למשל, אגרת בתי-המשפט עבור פתיחת התיק נמוכה יותר (עד 1% לעומת 2.5% בבתי-משפט "רגילים"); ואין צורך לשלם לעורכי-דין (כי ההליך מתנהל ללא עורכי-דין).

@dino_tviaktana

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

דחיית מועדים בעקבות חרבות ברזל: חקיקת בזק שעוד מתגבשת

נוצר בתאריך: 26/10/2023

ביום 19.10.2023 אושר חוק דחיית מועדי תשלום של חוזים, פסקי-דין ותשלומי חובה לרשויות. מי זכאי לדחיית מועד? כמה זמן הדחיי..

חוזה שכירות במלחמה-מה דינו וגם חוזה שכירות לדוגמה, חוק שכירות הוגנת

חוזה שכירות במלחמה: האם עדיין תקף? וגם: חוזה שכירות קצרת מועד לדוגמה

נוצר בתאריך: 25/10/2023

סקירה מלאה של המצבים בהם יינתן פטור מתשלומים לפי חוזה השכירות או דחייה של מועדי התשלום. וגם, חוזה שכירות קצרת מועד לדו..

נזקי מלחמה לרכוש איך מקבלים פיצויים

נזקי מלחמה לרכוש: כך תקבלו פיצויים

נוצר בתאריך: 09/10/2023

איך מקבלים פיצוי בגין נזק לרכב, לדירה או לרכוש אחר? האם צריך להגיש תביעה בבית המשפט? ואיך זה קשור לקנייה ומכירה של נדל..

מכתב התראה לפני תביעה, מכתב התראה לפני נקיטת הליכים

מכתב התראה לפני תביעה: למה צריך את זה ומכתב לדוגמה

נוצר בתאריך: 07/09/2023

מכתב התראה לפני תביעה ונקיטת הליכים משפטיים לדוגמה. מתי חייבים לשלוח? מה כותבים במכתב התראה? דרכים לשליחתו? ומה עושים ..

זכיתי בתביעה קטנה והנתבע לא שילם. מה עושים, הוצאה לפועל, הוצלפ

זכיתי בתביעה קטנה והנתבע לא שילם. מה עושים?

נוצר בתאריך: 01/08/2023

המדריך המלא לתובע שזכה בתביעה: תוך כמה זמן הנתבע צריך לשלם לפי חוק? מה עושים כשהנתבע לא משלם? וכיצד ניתן להעזר בהוצאה ..

תפריט נגישות