נמלי האש: איך מקבלים פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופעוטות. רוב נמלי האש..

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופעוטות. רוב נמלי האש..

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופעוטות. רוב נמלי האש עמידות בפני הדברות ביתיות והמציאות הבלתי-נסבלת מסרבת להיגמר. במאמר נסביר איך ניתן לקבל פיצוי כספי ונצרף מכתב התראה לדוגמה להורדה בחינם.

 

מה בדיוק נחשב לנמלי-אש?

נמלת האש הקטנה (Wasmannia auropunctata) זהו מין פולש של נמלים שזוהה לראשונה בישראל בשנת 2005. ישנן תיאוריות שנמלי האש הגיעו ממערב אפריקה אך צוות חוקרים מצא כי הנמלים הגיעו מברזיל. מדובר בנמלה זעירה בגודל של בין 3-2 מ"מ, בצבע אדום ובעלת מראה רזה וסיומת שמנמנה. בדיקה שנערכה גם על-ידי המשרד לאיכות הסביבה, מצאה כי נמלי-האש בישראל מגיעות בעיקר ממשתלות. לכן אין זה פלא שנמלי האש הפכו לאויב של אזור השרון, הידוע בשדות-גידול, משתלות ופרדסים.

מי אחראי למנוע הופעה של נמלי-אש?

סעיף 242 לפקודת העיריות (1964), עוסק בחובת העיריות לטפל בענייני "תברואה, בריאות הציבור ונוחותו". הסעיף מחייב את העיריות לנקוט "אמצעים להסרת כל מטרד או למניעתו" בענייני "תברואה, בריאות הציבור ונוחותו". בחוק העזר העירוני של כל רשות, ניתן למצוא לרוב את ההנחיות הספציפיות של אותה רשות בהקשר זה.

בנוסף, סעיף 63(8) לצו המועצות המקומיות (מקומות אזוריות) קובע שהמועצה המקומית חייבת לנקוט אמצעים כדי להבטיח את בריאות הציבור; ובכלל זה "למנוע הופעתם והתפשטותם של מחלות ונגעים" וכן "להשמיד מזיקים" ולסלק מפגעים המזיקים לבריאות הציבור.

אגב, הדברים נכונים גם לגבי עקיצות מיתושים הנושאים את קדחת הנילוס. לגבי חזירי בר וחיות אחרות, ישנן הוראות נפרדות בפקודת העיריות.

כמובן שלפי דיני הנזיקין, ישנה חובה על כל אדם להקטין את נזקו. כך שאם תופעת נמלי-האש הגיעה לביתכם, מצופה כי יהיה ניסיון לבצע הדברה עצמאית ולהציב אמצעים כדי למנוע חדירה לשטח הפרטי.

 

אם תופעת נמלי האש הפכה למטרד בגלל רשלנות של הרשות המקומית או המועצה האזורית, אפשר להגיש נגדה תביעה לפיצוי בגין נזקי-גוף או נזקי-רכוש. אגב, אין הכרח להכנס לעלויות רבות וטרחה, אפשר גם להגיש תביעה קטנה.

בתביעה כזו אפשר גם לדרוש פיצוי על נזקי-הגוף או נזקים נלווים: הוצאות רפואיות ונסיעות בעניינים רפואיים; הפסד של ימי-עבודה או הכנסות בעסק; הפסד של אירוע שהחולה לא יכול היה להגיע אליו;  הפסד של טיול או טיסה והרשימה ארוכה. כמובן, אפשר גם לדרוש פיצוי על עוגמת-נפש וכאב וסבל.

אגב, אם הנפגע הוא קטין המתחנך לפי חוק חינוך חובה, בנסיבות מסוימות הוא יכול לדרוש פיצוי מביטוח תאונות אישיות לתלמיד. ואם הנפגע נעקץ במסגרת מקום עבודתו, בנסיבות מסוימות הדבר ייחשב לתאונת עבודה.

לפני שמגישים תביעה: צלמו את מקום המפגע; תעדו את הפניות שלכם לרשות המקומית בעניין; צלמו את הנזק הפיסי (ככול שהוא בולט); ושמרו תיעוד של כל התרחשות מאז (ממסמכים רפואיים ועד לתלוש המשכורת של אותו החודש).

טיפ: לפני שרצים לבית המשפט, רצוי לשלוח לרשות המקומית מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. במכתב תארו את המקרה, ודרשו פיצוי לצורכי פשרה.

 

איך מגישים תביעה קטנה בגין פגיעה מנמלי אש?

נכון לינואר 2024, תביעות קטנות מוגבלות לסכום של 37,700 ₪. כך שאם מספר תובעים מעוניינים להגיש תביעה יחד, סכום התביעה מוגבל לתקרה זו (למשל, אם כל בני-המשפחה נפגעו).

ניתן להגיש תביעה קטנה ללא עלות באמצעות הטופס של הרשות השופטת. תובעים רבים מבינים שמדובר בתהליך ארכאי למדי. שכן, יש להדפיס את הטופס, למלא אותו בכתב יד, והתיבות בו לא מאפשרות לפרוש את העובדות במלואן בצורה ברורה. תובעים רבים גם מסתבכים עם הגשת התביעה באמצעות אתר הרשות השופטת "נט המשפט" ומנגד, מתקשים לגשת לבית המשפט ולבצע הגשה ידנית.

עם המערכת של דינו, ניתן להפיק תביעה קטנה אונליין מכל מכשיר, באמצעות שאלון חכם ודינאמי שאופין מראש על-ידי עו"ד.

המערכת היא פיתוח ישראלי חדשני הכולל סט שאלונים שאופיינו מראש על-ידי עו"ד, ומתקדמים בהתאם לתשובות המשתמש. המערכת מאפשרת להעלות קבצים מכל מכשיר, ולתרגם אותם למפתח נספחים סדור (בלי צורך להדפיס דבר). זמן השימוש הממוצע במערכת לצורך הפקת תביעה קטנה הוא כ-14 דקות בלבד.

בסיום התהליך הקצר, מופקת באופן אוטומטי לחלוטין תביעה קטנה המותאמת להוראות מנהל בתי-המשפט וכך מסייעת להתגבר על החסם הטכני והפרוצדוראלי של עריכת התביעה.

מי שמעוניין, יכול לרכוש גם שירות הגשה וכך ניתנת מעטפת מלאה ובה מופקת התביעה, אגרת בית המשפט מועברת ושליח משפטי מבצע את המסירה לבית המשפט. כל שעל הלקוח לעשות הוא להמתין לקבלת הודעה שהתביעה שלו הוגשה, ומשם ינהל את התיק באופן עצמאי.

למאמר על הפקה והגשה של תביעה קטנה עם המערכת החכמה של דינו.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מעט נזקים לרכוש וגוף..

חזיר בר גרם נזק: כך ניתן לקבל פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מע..

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם אפשר לקבל פיצוי?

קדחת הנילוס: מי יפצה? ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם..

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

תפריט נגישות