חזיר בר גרם נזק: כך ניתן לקבל פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מעט נזקים לרכוש וגוף..

חזירי-בר משוטטים, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מעט נזקים לרכוש וגוף..

חזירי-בר משוטטים במרחב העירוני, זהו מטרד ציבורי מסוכן שמוכר בעיקר ביישובי חוף הכרמל. מעבר חוץ מהפחד שחזיר-בר יתקוף, הם גורמים ללא מעט נזקים לרכוש ולעיתים אף לנזקי-גוף. כל הזכויות שצריך להכיר כדי לקבל פיצוי ומכתב התראה לדוגמה להורדה בחינם

 

חזירי בר – מי אחראי לפי חוק?

לפי חוק, הרשות העירונית אחראית להסדיר את האופן שבו חזירי בר מצויים במרחב העירוני. סעיף 247(ב) לפקודת העיריות קובע: "העיריה תסדיר או תמנע החזקת חזירים, תסדיר החזקת בעלי חיים אחרים באופן שהחזקתם לא תהווה מטרד ציבורי או מפגע לבריאות ותסדיר או תמנע מרעה או מעבר של בעלי חיים."

לפי פסיקות של בתי-המשפט, חובת העיריות היא רחבה וכוללת בין היתר:

  1. הצבת שילוט מתאים המתריע על הימצאות חזירי בר והנחיות נהיגה.
  2. הצבת גדרות כדי למנוע מעבר לכבישים ודרכים עירוניות.
  3. דילול אוכלוסיית חזירי הבר על-ידי ציד חוקי בידי מורשה (רשות הטבע והגנים).
  4. מניעת קרבה לאזורי מגורים; פינוי פסולת ואשפה (המהווה מקור משיכה לחזירי הבר).
  5. קיבוע של פחי האשפה (שגם הם מהווים מקור משיכה משמעותי לחזירי בר).
  6. אכיפה של הפיקוח העירוני לטובת הקפדה על אופן פיזור אוכל לחתולי רחוב.

אם העירייה לא קיימה את החובה המוטלת עליה, היא מבצעת עוולה נזיקית של רשלנות (סעיף 35 לפקודת הנזיקין). אמנם, סעיף 35 מתייחס למחדל של "אדם".

אבל סעיף 4 לחוק הפרשנות קובע שאדם הוא גם "תאגיד". וסעיף 7 לפקודת העיריות קובע שעירייה היא תאגיד. בהתאם, ניתן לייחס לעירייה את עוולת הרשלנות בגין מפגע עירוני בדמות חזיר בר.

הנושא מעלה סוגיות דומות בקשר לעקיצות יתושים הנושאים את נגיף קדחת הנילוס, ולעקיצות ונזקים מנמלי-אש.

נזקים אופייניים מחזירי-בר

רוב תביעות הנזיקין בעניין מוגשות בגלל פגיעה בכלי-רכב. חזירי הבר מתפרצים לכביש וגורמים לנהג לסטות ולפגוע ברכב אחר או במשטחים דוממים בסביבה. לעיתים הנהג לא מספיק לבלום ופוגע ישירות בחזיר הבר.

בנוסף, תושבים רבים הגישו תביעות קטנות בגלל נסיבות רבות אחרות: פגיעה בצנרת בתי-מגורים; מטרד תברואתי (הופכים פחי-זבל שהעירייה לא קיבעה כפי חובתה בחוק); נזק לגידולים חקלאיים; פגיעה פיסית בבעלי-חיים לרבות חיות מחמד; וכמובן, פגיעה פיסית בבני-אדם (בין אם באופן ישיר או עקיף).

יצוין שבעלי חיים נחשבים "רכוש" לפי חוק (מטלטלין). לכן אם חזיר-בר תוקף חיית מחמד, הבעלים יכול להגיש תביעה בטענה שהעירייה פגעה ברכושו, בדיוק כפי שהיה מגיש אם חזיר היה פוגע ברכבו.

 

מהם המסמכים שיש לאסוף כדי לקבל פיצוי?

כמובן שכל מקרה לגופו. אבל אלו המסמכים הנפוצים שיש לאסוף כדי לדרוש מהעירייה פיצוי:

  1. תיעוד של מקום המפגע. אם למשל הפגיעה הייתה בזמן נהיגה ברכב: סרטון ממצלמת רכב או תמונות של מקום האירוע.
  2. תיעוד של הנזקים. במקרה של פגיעת רכב: תמונות של הנזקים שנגרמו לרכב ואם פגיעות גוף, אין הכרח לצרף תמונות של הפגיעה הפיסית ומספיק לצרף חוות-דעת מומחה רפואי על הנזק שנגרם. אם מדובר בפגיעה בצנרת או במפגע תברואתי – תמונות של המיקום והנזק (גם בסרטון בזמן אמת) יועילו מאוד.
  3. חוות-דעת מומחה רלוונטי. בנזק לרכב, יש לצרף חוות-דעת שמאי המעריכה את הנזק לרכב. אם תבעתם את חברת הביטוח של הרכב, אז יש להראות אסמכתות על הסכום שקיבלתם ממנה ולדרוש מהעירייה את הפער (אם ישנו). בנזק לגוף, יש לצרף מסמכים רפואיים אך רצוי חוות-דעת של מומחה רפואי הקובעת קשר ישיר בין הפגיעה לנזק הגוף. אם למשל אדם יטען שהוא לקה בליבו בעקבות היתקלות עם חזיר בר, אך יתברר כי הוא חולה לב מוכר, תהיה בעיה לטעון לקשר ישיר. אם נגרם נזק לבעל-חיים, אפשר לצרף מסמכים וטרינריים.
  4. קבלות והוצאות. כל הוצאה שהנפגע הוציא מאז ובעקבות הפגיעה. עלויות תיקון של הנזק; תשלום לשמאי או מומחים רפואיים; הוצאות נסיעה למרכזים רפואיים; אסמכתות על אובדן ימי עבודה או הכנסה מעסק; וכיו"ב.

איך מקבלים פיצוי?

לפני שרצים להגיש תביעה, רצוי לשלוח לעירייה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. במכתב ההתראה יש לציין את פירוט המקרה ודרישת פיצוי לצרכי פשרה בלבד. ראו כאן מכתב התראה לדוגמה להורדה בחינם. למכתב אפשר לצרף את האסמכתות שאספתם עד לאותה נקודה.

אם העירייה לא ענתה או סירבה לפצות בסכום המקובל עליכם, ניתן להגיש נגדה תביעת נזיקין. בדרך כלל הנזקים אינם בסכומים גבוהים, ולרוב נכון להגיש תביעה קטנה. נכון לינואר 2024, ניתן להגיש תביעה קטנה עד לסכום של 37,700 ₪.

לעיתים תובעים שסכום התביעה שלהם גבוה יותר, מעדיפים "לוותר" מעט כדי להגיש תביעה קטנה (ולא תביעה אזרחית רגילה). הסיבה ברורה: הגשת תביעה קטנה זהו הליך זול ומהיר יותר באופן משמעותי. האגרה היא נמוכה ביותר ממחצית האגרה של הליך רגיל.

בנוסף, אין הוצאות על עורכי-דין (כי זהו הליך המתנהל בלי עורכי-דין לאף צד). ההליך עצמו מתנהל עם גמישות גדולה של השופט אשר לרוב ייטה לטובת האזרח הקטן וינסה לסייע לו. ולפי נתונים רשמיים של הרשות השופטת, פסק-הדין ניתן בדרך כלל לאחר דיון אחד ותוך זמן ממוצע של 4.8 חודשים. זאת להבדיל מהליך אזרחי רגיל שיכול להימשך שנים.

 

הגשת תביעה קטנה בגלל פגיעה של חזיר בר

נכון לינואר 2024, תביעות קטנות מוגבלות לסכום של 37,700 ₪. כך שאם מספר תובעים מעוניינים להגיש תביעה יחד, סכום התביעה מוגבל לתקרה זו.

עם המערכת של דינו, ניתן להפיק תביעה קטנה אונליין מכל מכשיר, באמצעות שאלון חכם ודינאמי שאופין מראש על-ידי עו"ד ומותאם לכל סוג של תביעה קטנה.

המערכת היא פיתוח ישראלי חדשני שמתגברת על השיטה המיושנת שמציעה הרשות השופטת. מעבר לכך שניתן להפיק את התביעה אונליין, המערכת מאפשרת להעלות קבצים מכל מכשיר ולתרגם אותם למפתח נספחים סדור.

בזמן השימוש במערכת, ישנו אשף עזרה המסביר שאלות פרוצדוראליות שאיתן בדרך כלל תובעים מסתבכים. בשורה התחתונה: זמן השימוש הממוצע לצורך הפקת תביעה קטנה הוא כ-14 דקות בלבד. בסיום התהליך הקצר, מופקת באופן אוטומטי לחלוטין תביעה קטנה המותאמת להוראות מנהל בתי-המשפט.

ניתן גם לרכוש שירות הגשה וכך ניתנת מעטפת מלאה ובה מופקת התביעה, אגרת בית המשפט מועברת ושליח משפטי מבצע את המסירה לבית המשפט. כל שעל הלקוח לעשות הוא להמתין לקבלת הודעה שהתביעה שלו הוגשה, ומשם ינהל את התיק באופן עצמאי.

למאמר על הפקה והגשה של תביעה קטנה עם המערכת החכמה של דינו.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופעוטות. רוב נמלי האש..

נמלי האש: איך מקבלים פיצוי ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

נמלי אש זאת אחת התופעות הקשות. הן מופיעות בעיקר בבתי-מגורים באזור השרון וגורמות למטרד אדיר וסכנה ממשית לילדים קטנים ופ..

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם אפשר לקבל פיצוי?

קדחת הנילוס: מי יפצה? ומכתב התראה להורדה בחינם

נוצר בתאריך: 08/07/2024

קדחת הנילוס מככבת בכותרות בגלל עלייה מאסיבית בתחלואה. אך למרות השיח הער, שאלה אחת לא קיבלה מענה: מי אחראי לפי חוק והאם..

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

תפריט נגישות