הנתבע לא הגיש כתב הגנה? זה מה שקובע החוק

כשנתבע לא מגיש כתב הגנה ניתן להגיש נגדו בקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה. לדוגמה לבקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה לחצו כאן.

נתבע לא הגיש כתב הגנה, פסק דין בהעדר הגנה

ברכות! הגשתם תביעה. לאחר הגשת כתב התביעה לבית המשפט, הנתבע צריך להגיש כתב הגנה. תוך כמה זמן הנתבע צריך להגיש כתב הגנה? מה קורה אם הנתבע לא מגיש בכלל? מה קורה אם הנתבע מגיש באיחור? והאם זה אומר שניצחתם או שההליך אבוד? ריכזנו לכם את כל התשובות וצירפנו דוגמה לבקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה (מתאימה לבית-המשפט לתביעות קטנות).

 

תוך כמה זמן נתבע צריך להגיש כתב הגנה?  

מניין הימים להגשת כתב הגנה, תלוי בשאלה לאיזה בית-משפט הוגשה התביעה:

 • בית-משפט "רגיל" (שלום או מחוזי): עומדים לרשות הנתבע 60 ימים. (תקנה 9(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018)
 • בית-המשפט לתביעות קטנות: עומדים לרשותו 30 ימים. (תקנה 4(ב) לתקנות השיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), התשל"ז-1976)
 • בית-משפט לענייני משפחה: עומדים לרשות הנתבע 30 ימים. (תקנה 13(א) לתקנות בית המשפט לענייני משפחה, התשפ"א-2020)
 • בית-הדין לעבודה: תוך מספר הימים שיצוין בטופס ההזמנה לדין שיצורף לכתב התביעה ויועבר לנתבע מבית-הדין.

ממתי מתחילים לספור את מניין הימים לצורך הגשת כתב הגנה?

ככלל אצבע, מניין הימים להגשת כתב הגנה יחל מיום בו כתב התביעה נמסר לנתבע כדין. כלומר, הנתבע יחל לספור את 60 או 30 הימים לצורך הגשת כתב הגנה, החל מהיום בו קיבל את כתב התביעה לידיו. הוראה זו מופיעה בכל סעיף חוק שהוזכר בשאלה הקודמת. והדבר גם מתיישב עם ההיגיון: הרי כשמוגש כתב התביעה, הנתבע לרוב בכלל לא מודע לכך, עד לרגע שכתב התביעה נמסר לידיו. הגיון זה הוכר בפסיקה כ"כלל הידיעה".

מסירת כתב התביעה לידי הנתבע נקראת בחוק: "המצאה". מטרת ההמצאה היא להביא לידיעת הנתבע את תוכן המסמך שנדרש שיהיה בידיעתו ואם מדובר בכתב תביעה, גם להחיל על הנתבע את מרות בית-המשפט. (תקנה 158 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018).

 

מי אחראי למסור לנתבע את כתב התביעה?

ובכן, התובע. עם זאת, בבית-המשפט לתביעות קטנות, מזכירות בית המשפט היא שדואגת למסור את כתב התביעה לנתבע. ובאחריות התובע לוודא שהנתבע אכן קיבל את כתב התביעה. כמובן שאם רוצים להיות בצד הבטוח, עדיף שהתובע ידאג לוודא שהמסירה בוצעה.

איך בודקים שמזכירות בית-המשפט לתביעות קטנות מסרה לנתבע את כתב התביעה?

 1. מזכירות: אפשר להתקשר למזכירות בית-המשפט ולשאול. לנוחותכם ריכזנו את רשימת הטלפונים של מזכירויות בתי-המשפט לתביעות קטנות בכל הארץ.
 2. מרכז המידע של בתי-המשפט: בתי-המשפט ברחבי הארץ מפעילים מרכז מידע טלפוני לכלל האזרחים. ניתן ליצור עימם קשר טלפוני ולבקש לברר האם בוצעה מסירה של כתב התביעה ולבקש שהוא יישלח אליכם למייל.
 3. נט המשפט: אפשר לעקוב אחרי כל ההתפתחויות בתיק באתר נט המשפט. נכנסים לאתר >> בטור הימני יופיע כפתור "הזדהות לאומית" >> ולאחר זיהוי דרך המערכת הממשלתית מקלידים את מספר התיק בדף הבית של נט המשפט >> לשונית "מזכירות" >> "המצאות שבוצעו" >> ושם תוכלו לראות אם יש אישור מסירה של כתב התביעה שלכם ואף להדפיס אותו.

מה הדין אם הנתבע לא הגיש כתב הגנה במועד?

אם נתבע לא הגיש כתב הגנה עד המועד הקבוע בחוק, ניתן להגיש בקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה. כלומר, פסק-דין על-יסוד כתב התביעה בלבד. ההוראה תקפה הן לבתי-המשפט ה"רגילים" (תקנה 130 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018); והן לבתי-המשפט לתביעות קטנות (תקנה 10 לתקנות השיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), התשל"ז-1976).

מה הדין אם רק חלק מהנתבעים לא הגישו כתב הגנה במועד?

גם אם תבעתם מספר נתבעים (ואפילו שנניח שהם קשורים זה לזה), כל נתבע עומד בפני עצמו. כך שגם אם חלק מהנתבעים לא הגיש כתב הגנה במועד או שכתב ההגנה \נמחק, ניתן לבקש פסק-דין בהעדר הגנה רק לגבי אותם נתבעים.

מה הדין אם הנתבע הגיש כתב הגנה והוא נמחק?

דין כתב הגנה שנמחק כדין אי-הגשת כתב הגנה. כלומר, גם אם הוגש כתב הגנה אבל הוא נמחק, ניתן לבקש ליתן פסק-דין בהעדר הגנה. (תקנה 130 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018).

מה כותבים בבקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה?

ככלל, אין רשימה סגורה של פרטים שחייבים לציין בבקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה. אבל יש כמה נתונים שהניסיון וההיגיון לבדם מלמדים שנכון לכלול בפנים. להלן מספר נתוני בסיס:

 1. פרטי הצדדים ומספר ההליך
 2. כותרת הבקשה: "בקשה למתן פסק-דין בהעדר הגנה"
 3. נימוקי הבקשה:
 • מועד הגשת כתב התביעה
 • מועד מסירת כתב התביעה לידי הנתבע בצירוף אישור מסירה. אם הנתבע התחמק מלקבל את כתב התביעה או שהיו נסיבות מיוחדות סביב המסירה, אפשר לציין זאת.
 • מניין הימים שעמדו לרשות הנתבע להגיש כתב הגנה
 • ציון העובדה שמניין הימים חלף והנתבע לא הגיש כתב הגנה במועד או כל בקשה אחרת בקשר לתיק.
 • עתירה למתן פסק-דין על-יסוד כתב התביעה בלבד, בצירוף הוצאות משפט.

לנוחותכם, צירפנו דוגמה לבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה.

קיבלתי פסק-דין בהעדר הגנה, זה אומר שזכיתי?

פסק הדין יישלח לנתבע, ויש לו 30 ימים להגיש בקשה לביטול פסק-דין מיום שקיבל את פסק-הדין לידיו. בבקשה לביטול פסק-דין הנתבע יצטרך להתייחס לשני עניינים: (1) סיבת המחדל – מדוע לא הגיש כתב הגנה במועד; (2) סיכויי הגנה – כי יש לו סיכויי הגנה טובים מפני התביעה. סקירת הפסיקה מלמדת שרוב הבקשות לביטול פסק-דין בהעדר הגנה מתקבלות; כן, גם אם אין בהן ממש. אם הנתבע לא הגיש בקשה לביטול פסק-דין תוך 30 ימים מהמסירה (ולא הגיש בקשה להארכת מועד להגיש בקשה שכזו), אז ניתן להגיש את פסק-הדין לביצוע. כלומר, לפתוח הליכי גבייה בהוצאה לפועל.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות