הודעות ספאם מטרידות משולח אנונימי? ככה תאתרו את השולח

איתור שולח הודעות ספאם - מהדרך לאיתור ועד להגשת תביעה. סקירה מלאה עם קישורים ישירים למקורות האיתור הכי פופולאריים

הודעות ספאם, הודעת ספאם, הטרדה, מספר לא ידוע, שולח אנונימי, איתור ספאם

קיבלת הודעות ספאם עם תוכן מפוקפק. במקרה הטוב, בקשת תרומה או מסר שיווקי. במקרה הפחות טוב, הצעה לרכוש זן קנביס משובח בזיל הזול. כך או אחרת, זה בלתי נסבל. שלחת "הסר", "1", הודעה של "די!" וכלום לא עוזר – הודעות הספאם ממשיכות להגיע. אז החלטת להגיש תביעה קטנה רק שנתקלת בבעיה "קלה": אין לך מושג מי עומד מאחורי ההודעה. כל שבידך הוא מספר טלפון.

לפי חוק, כדי להגיש תביעה קטנה נגד אדם או חברה, חייבים לציין שלושה פרטי נתבע: שמו המלא, כתובתו הרשומה ומספרו המזהה (כאן יש כוכבית). אבל איך אמורים להגיש תביעה נגד מספר טלפון?

ובכן, אי אפשר. אך ישנן מספר פעולות שניתן לבצע כדי לאתר את מי שעומד מאחורי אותו מספר טלפון. באופן מפתיע, הן דווקא די פשוטות ולרוב – לגמרי בחינם.

יש לי רק את מספר הפלאפון של הנתבע. איך אפשר לתבוע?

בשנים האחרונות ניכרת תופעה נפוצה מאוד של שליחת הודעות ספאם שיווקיות ממקורות אנונימיים. פועל יוצא, אפילו כשרוצים להגיש תביעה קטנה נגד השולח, לא יודעים נגד מי להגיש אותה. ובכן, יש כמה שיטות נפוצות:

  1. מנועי חיפוש. זה אולי יעלה התפלאות, אבל הקשת מספרי טלפון במנועי החיפוש Google, Yahoo או Bing עשויים ללמד לא מעט על מחזיק הטלפון הנייד. לעיתים אפשר למצוא פרסומים אחרים שלו או לגביו, ואפילו הליכים משפטיים שהוא קשור בהם.
  2. השיטה הנפוצה ביותר – אפליקציות זיהוי. השיטה הנפוצה ביותר לאיתור אדם לפי מספר טלפון היא הזנת הטלפון שלו באפליקציות המאפשרות זיהוי שמי לפי מספר הטלפון. הפופולאריות ביותר הן: TruecallerMECall app. לאחר שיוזן שם מספר הפלאפון "המטריד", ייתכן שיתברר מי עומד מאחוריו. ואת השלמת יתר הפרטים לגביו כמו כתובתו או המספר המזהה שלו, אפשר לבצע בדרכים הבאות.
  3. טלגרם. מי שלא מעוניין להוריד את איזו מהאפליקציות, יכול להיעזר ברובוט שנמצא בערוץ הטלגרם "המידעון".
  4. חוקר פרטי. אפשרות זו מרתיעה רבים בעיקר בגלל ההנחה שמדובר בעלויות גבוהות – אך לא כך בהכרח. לרוב חקירה לאיתור פרטי שולח היא עניין קצר ופשוט, שלא יגרור עלויות כבדות מדי. מה גם שרוב החוקרים הפרטיים, גובים תשלום על בסיס הצלחה. כלומר, אם לא יצליחו לאתר את השולח, לא יגבו דבר.

איך אדע שיש לי "קייס" להגיש תביעה?

בינואר 2008, נכנס תיקון מס' 40 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982. כותרת הסעיף הוא "שיגור דבר פרסומת באמצעות מיתקן בזק". או בשמו המוכר יותר: "חוק הספאם". התיקון אוסר לשלוח "דבר פרסומת" ללא הסכמת הנמען או לאחר שחזר בו מהסכמתו, באחת מארבע הדרכים שקבועות בחוק. למעשה, יש נוסחה די פשוטה לזיהוי האם מדובר בספאם. אם כן, אפשר להגיש תביעה קטנה בגין ספאם. או לכל הפחות, לשלוח מכתב התראה לפני תביעה בתקווה שזה יחסוך הליך משפטי.

הפרטים שהחוק מחייב כדי להגיש תביעה קטנה

תביעה קטנה זהו הליך אזרחי פשוט, מהיר וקצר. כדי להגיש תביעה קטנה ישנם מספר תנאים אבל הראשון בהם הוא שסכום התביעה לא עולה על התקרה הקבועה בחוק (37,700 ₪ נכון לינואר 2024). לפי חוק, ישנם שלושה פרטים שחייבים לציין בכתב התביעה: (1) שמו המלא של הנתבע; (2) כתובתו הרשומה של הנתבע (מגורים או בעסק); (3) ומספר מזהה של הנתבע. גם כאן יש כמה כוכביות שכדאי להכיר, ובפרט את הדרכים לאתר כל אחד מפרטי הנתבע שציינו.

איתרתי את השולח האנונימי! מה עושים?

אפשר לשלוח לו מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, לדרוש פיצוי ולקוות שבכך ייסגר העניין. אם זה לא עבד או שברצונכם לזרז תהליכים, אפשר להגיש תביעה קטנה לפי חוק הספאם. השירות של דינו מאפשר למשתמש הפשוט להכין לגמרי לבד תביעה קטנה בכל נושא, מכל מכשיר ותוך 14 דקות בלבד (בממוצע). התוכנה פותחה כדי להתמודד עם הקושי הפרוצדוראלי שחווים תובעים רבים. קושי זה מוצא ביטוי גם בנתונים רשמיים של הרשות השופטת, לפיהם כ-50% מהתביעות מסולקות על הסף – כלומר מבלי לברר את המחלוקת. אחת מהסיבות הבולטות היא שהתביעה פשוט לא הוגשה "כמו שצריך". השירות של דינו נועד להתגבר על הפער הזה בדיוק, ולהנגיש לאזרח הפשוט את הדרך לבתי-המשפט, כדי שיוכל למצות את זכויותיו.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות