פיצוי – כסף על הרצפה – 5 זכויות שאתם חייבים להכיר

זכויות וחוקי צרכנות שונים מקנים זכות לפיצוי ללא הוכחת נזק. המאמר יסקור בתמצית חמישה מקרים שכיחים מאוד שצרכנים רבים אפילו לא ערים לזכויותיהם

כסף על הרצפה, פיצוי, 5 זכויות שאתם חייבים להכיר, חוק הגנת הצרכן

אי ידיעת החוק גורמת לנו להפסיד כסף שכנראה מגיע לנו כפיצוי. זה הזמן להכיר את הזכויות שלכם.

למרות גילה הצעיר של מדינת ישראל, היא מחזיקה בנתון מרשים של למעלה מ-1,000 דברי חקיקה פעילים(!) זהו מספר מתיש בהחלט, וזאת עוד מבלי לקחת בחשבון שבכל חוק ישנם עוד עשרות ואף מאות סעיפים; כל סעיף כזה קובע עולם ומלואו.

ובעוד שכולנו יודעים שאי-ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, רק מעטים יודעים את האמת החשובה לא פחות: שאי-ידיעת החוק גורמת לנו להפסיד כסף; והרבה.

הסיבה ברורה: כשאזרחים לא מודעים לזכויות שלהם, הם לא יתעקשו על המימוש שלהן. לעיתים אפילו בעלי-עסקים בעצמם לא מודעים לזכויות שלהם או לחובותיהם כלפי לקוחותיהם. פועל יוצא, המשק והחברה כולה לא מתרוממים. כי כל השחקנים על המפה לא ערים לחוקים; וכמו בכל משחק קופסה, זה הופך את זה קשה לשחק ואף קשה יותר לנצח.

עדות טובה לפער בין גודל וטיב הזכויות ובין המימוש שלהן, ניכרת בכמות המאמירה של עורכי-דין בישראל. למעלה מעשור, מדינת ישראל היא שיאנית העולם בכמות עורכי-דין לנפש; בערך עורך-דין אחד ל-130 איש. אז הנה נכנס טיעון נוסף לטובת הכרת הזכויות (והחובות) שלכם: כשתדעו מה סטנדרט ההתנהגות המצופה מכם, תוכלו "לחנך" את מי שלא; ועורכי-הדין לא יאלצו לטפל בסוגיות בסיסיות ופשוטות.

במאמר זה נציג 5 זכויות שפוגשות את הצרכן הממוצע באופן תדיר. היכרות הזכויות תמנע תאונות מראש או לכל הפחות, תאפשר לכם לבוא חשבון עם מי שהפר אותן. ספק אם חשבתם שעל טעויות יחסית פשוטות, אפשר לקבל פיצויים שכאלה.

המחיר בקופה שונה מהמחיר שעל המוצר? עד 10,000 ₪ פיצויים ללא הוכחת נזק

חוק הגנת הצרכן קובע חובה להציג "מחיר כולל". כלומר, סוגי עסקים מסוימים לא יכולים להציג מוצרים בתורת: "100 ₪ + מע"מ" או להשמיט תוספות כספיות ממחיר המוצר. מעבר לסכום המוצר, החוק מחייב עסקים מסוימים להציג את המחיר במקום הנראה לעין, בספרות ברורות וקריאות ורק במטבע ישראלי. אם לדוגמה יש פער בין המחיר שעל המוצר לבין מחירו בקופה, והעוסק סירב לבקשתכם לשלם את המחיר שעל המוצר – מגיע לכם פיצויי של עד 10,000 ₪. בנוסף, עסק שמפר את חובת הצגת מחיר כולל, חשוף לסנקציות מנהליות ופליליות משמעותיות.

שימו לב! החובה להציג מחיר כולל לא חלה על כל בית-עסק. בנוסף, יש הבדל בין מוצרים פיסיים ובין שירותים. להרחבה על המחיר בקופה שונה מהמחיר שעל המוצר.

 

שיבוש בטיסה? פיצוי עד 10,590 ₪ ללא הוכחת נזק

בשנת 2012 נכנס לתוקף חוק שירותי תעופה המכונה "חוק טיבי" (על-שם יוזמו, חה"כ אחמד טיבי). החוק קובע שורת מקרים בהם נוסע רשאי לקבל – באופן אוטומטי – פיצויים והטבות מחברת תעופה שהתנהלותה לקתה בחסר. למשל: הטיסה איחרה, בוטלה, הקדימה ועוד. אם חברת התעופה לא סיפקה את הפיצויים וההטבות, בית-המשפט רשאי לפסוק לנוסע הנפגע פיצויים עד סך של 10,590 ₪ (נכון לינואר 2023).

שימו לב! ישנם מקרים מיוחדים בהם חברת התעופה לא חייבת לתת הטבות ופיצויים לנוסעים, גם אם חל שיבוש בטיסה. ובנוסף, ישנם שיקולי-בסיס שצריך להכיר כדי להעריך את סיכויי קבלת הפיצויים. להרחבה על שיבוש בטיסה.

ספאם? עד 1,000 ₪ לכל הודעה

בשנת 2008 נכנס תיקון מס' 40 לחוק התקשורת (בזק ושירותים), המכונה "חוק הספאם". לפי התיקון, חל איסור לשלוח דברי-פרסומת מבלי שהנמען הסכים או לאחר שהודיע על סירובו. אם לא הסכמתם מראש או שחזרתם מהסכמתם ועדיין קיבלתם דברי-פרסומת, מגיע לכם פיצוי עד 1,000 ₪ בגין כל הודעה מפרה; והכל, ללא הוכחת נזק.

שימו לב! לא כל הודעת פרסומת תחשב ספאם גם אם לא הסכמתם לה. כך למשל, רוב הודעות תעמולת בחירות אינן מזכות בפיצוי; או הודעות לדרישת תרומות מסוימות. בעבור זה, ריכזנו את כל המידע הדרוש ל-3 שאלות פשוטות שאחרי שתענו עליהן, תדעו להעריך את הסיכוי לקבל פיצוי; ובהתאם אם כדאי לתבוע. להרחבה על חוק הספאם.

 

הטכנאי איחר? עד 600 ₪ ללא הוכחת נזק

בשנת 2008 נכנס תיקון לחוק הגנת הצרכן, המכונה "חוק הטכנאים". לפי התיקון, אסור לטכנאי לתאם זמן הגעה שעולה על שעתיים. ובין אם תיאמתם ביקור בטווח של שעתיים ובין אם בטווח רחב יותר, הגעת טכנאי אחרי יותר משעתיים יגרור פיצוי ללא הוכחת נזק: איחור של בין שעתיים ל-3 שעות, פיצוי בסך 300 ₪; ואיחור של יותר מ-3 שעות, פיצוי בסך 600 ₪.

שימו לב! למרות כינויו, החוק לא חל רק על טכנאים. בנוסף, הוא חל רק על רשימת סגורה של בתי-עסק; ולעיתים ניתן לקבל הטבות במקום פיצויים. להרחבה על חוק הטכנאים.

 

הרכבת איחרה? כרטיסים חינם

בשנת 2013, משרד התחבורה הוציא נוהל פיצוי בגין איחור הרכבת. לפי הנוהל, איחור של חצי שעה או יותר בהגעה ליעד, מזכה נוסע בכרטיס נסיעה חינם באותו מקטע שרכש. איחור של שעה או יותר, מזכה בשני כרטיסי-נסיעה חינם באותו מקטע שרכש.

שימו לב! יש דרכים ספציפיות שבהן ניתן לקבל את הפיצוי. כמו כן, חשוב להכיר מה קורה כשרוצים לדרוש פיצוי משמעותי יותר מכרטיס חינם. להרחבה על הרכבת איחרה? כרטיסים חינם.

איך מקבלים פיצוי?

התשובה לשאלה תלוי קודם כל בשאלה אחרת – איזה סוג פיצוי תרצו לדרוש: פיצוי ללא הוכחת נזק או עם הוכחת נזק.

אם תרצו להגיש פיצוי ללא הוכחת נזק, אז תהיו חייבים קודם לשלוח לעוסק התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים (בכתב). חובה זו קבועה בסעיף 31א(ב) לחוק הגנת הצרכן ומטרתה להקטין את העומס על בתי-המשפט ולהוזיל עלויות לכל המעורבים. אם העוסק לא ענה לכם או שלא הגעתם להסכמות, תוכלו להגיש תביעה ולעדכן את בית-המשפט כי שלחתם מכתב התראה.

אם תרצו להגיש פיצויים רגילים (עם הוכחת נזק), תוכלו להגיש תביעה מיד (ללא התראה).

אחרי שהחלטתם איזה סוג פיצוי תרצו, הכל שאלה של המקום בו תגישו את כתב התביעה. אז אם התביעה על סכום נמוך (עד 37,700 ש"ח, נכון לינואר 2024), תוכלו להגיש תביעה קטנה. ועם המערכת של דינו, תוכלו לעשות זאת לגמרי לבדכם.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות