הרכבת איחרה? לא רק כרטיס חינם

איחור רכבת, הרכבת איחרה, כרטיס חינם- מה נחשב לאיחור רכבת, מהו הפיצוי, כיצד ניתן לדרוש את הפיצוי ומה קורה אם הפיצוי שהרכבת נתנה לא מספיק טוב?

הרכבת איחרה? לא רק כרטיס חינם

מה נחשב איחור רכבת ובאיזה מקרים נקבל כרטיס חינם?

איחור רכבת הוא הגעה של רכבת נוסעים לתחנת היעד, חצי שעה או יותר לאחר המועד הקבוע בלו"ז הרשמי של רכבת ישראל. איחור שכזה עשוי לזכות אתכם בכרטיס חינם (סעיף 4 לנוהל פיצוי בגין איחור)

גם אם יש לכם מגרש מכוניות פרטי, כנראה שנסעתם ברכבת לפחות פעם אחת בחייכם. אם התמזל מזלכם, היא הגיעה בזמן ליעדה, אתם הגעתם בזמן ליעדכם, וחתמתם בהודיה על כך שבחרתם בתחבורה ציבורית. אם פחות התמזל מזלכם, הרכבת איחרה או הקדימה; וכמוה – אתם: איחרתם ליעדכם הסופי או הגעתם אליו בלחץ, עצבניים ומבואסים. החדשות הטובות הן, שיש מה לעשות עם זה.

בשנת 2013, נכנס לתוקף נוהל פיצוי בגין איחור של רכבת ישראל. הנוהל קובע את הזכאות לפיצוי ומסדיר את אופן קבלתו. נגיד מראש: זהו לא סכום משנה חיים, אלא קבלת כרטיס נסיעה ללא עלות. השאלה היותר מעניינת היא מה קורה כשרוצים לקבל יותר מכרטיס פיצוי, וגם עליה ענינו.

במאמר נבחן מה ייחשב איחור; מה סכום הפיצוי; איך ניתן לקבלו; מהו פרק זמן שאחריו כבר אי אפשר לדרוש פיצוי; ומה עושים אם רוצים יותר.

 

מה גובה הפיצוי בגין רכבת שאיחרה?

נוסע המחזיק בכרטיס נסיעה תקף, זכאי לפיצוי הבא:

  • איחור של חצי שעה ומעלה: כרטיס נסיעה חינם לאותו קטע בו הנוסע נסע.
  • איחור של שעה ומעלה: שני כרטיסי נסיעה חינם לאותו קטע בו הנוסע נסע.

איך מקבלים פיצוי על איחור רכבת?

  1. באופן מקוון: כדרך בסיסית, ניתן למלא טופס דרישת פיצוי מקוון. אם רכשתם את הכרטיס באמצעות "רב-קו", תוכלו לדרוש את הפיצוי באמצעות מערכת אוטומטית ייעודית של רכבת ישראל. שימו לב! מערכת זו מיועדת אך ורק לנוסעים שרכשו כרטיס ישיר (ללא החלפת רכבות). ניתן לפנות באמצעות הטופס/המערכת עד מקסימום של 6 חודשים מהיום בו הרכבת איחרה.
  2. באופן פיסי: ניתן להציג את כרטיס הנייר / ברקוד תשלום באפליקציה / רב קו, למנהל תחנת רכבת. זאת, תוך 14 ימים מיום הנסיעה. בדרך זו, ניתן לקבל את הפיצוי רק בתחנות רכבת שבהן יש קופה פעילה.

שתי הערות חשובות לרוכשי כרטיסים דרך יישומון הרכבת ורב-קו:

  • דרך היישומון: קבלת הפיצוי מותנית בהצגת הברקוד שקיבלתם עם הפקת כרטיס הנסיעה במערכת. ללא הצגת הברקוד, לא יינתן פיצוי. לכן, רצוי ומומלץ לעשות צילום מסך לברקוד, למקרה שהיישומון לא יידע להציג את הברקוד לאחר הנסיעה.
  • דרך רב-קו: כרטיסי הפיצוי יוטענו אך ורק על גבי תעודת הרב-קו שעימו בוצעה הנסיעה.

 

האם אפשר לתבוע פיצויים מעבר לכרטיסי נסיעה?

התשובה הקצרה – בפירוש כן. והתשובה הארוכה יותר:

לרוב טענת הנוסעים היא שכרטיס/ים חינם לא משקפים את גובה הנזק שנגרם להם בשל איחור הרכבת; ולכן הם דורשים פיצויים בסכום גבוה יותר. זה יכול להיות בגלל איחור למקום עבודה או לפגישה עסקית; לבסיס-צבאי באופן שגורר דין משמעתי; לטיסה; למוסד אקדמי; או לבדיקה רפואית חשובה. הנזק יכול להיות גם עוגמת נפש שנלווית לכל אלו; וממילא הרשימה ארוכה ולא סגורה. לכן, נוסעים רבים מגישים תביעה קטנה, מפרטים את המאורע ונזקיהם, מצרפים ראיות – וממתינים לדיון בתביעתם.

מנגד, רכבת ישראל טענה: סעיף 1 ל"נוהל האיחור" קובע כי זהו הסדר אחיד, ממצה ובלעדי. כלומר, לפי הנוהל, לא יינתן פיצוי נוסף, מעבר לכרטיסי הפיצוי. לטענת הרכבת, היא גוף גדול שמסיע עשרות אלפי נוסעים מדי יום; ותקלות קורות. אם כל תקלה תחשוף אותה למבול תביעות, היא לא תצא מזה. ואפילו כל הנוסעים ינצחו ויהיו צודקים, עדיין ציבור הנוסעים הוא מי שלבסוף יסבול מזה. כי הרכבת היא חברה ממשלתית אשר פגיעה כלכלית בה תגלגל עלויות לציבור; מניירות ערך ועד להעלאת מחירי כרטיסי-נסיעה.

פסיקת בית-המשפט העליון

הסוגיה נסקרה בהרחבה על-ידי בית-המשפט העליון במסגרת ערעור על תביעה ייצוגית שהוגשה נגד הרכבת, בגין איחור משמעותי (ע"א 9494/08 פן נ' רכבת ישראל, 27.06.2013).

לענייננו נקבע שהנוהל לא חוסם את דרכו של נוסע להגיש תביעת פיצויים בגין נזקים שנבעו מהאיחור; אלא רק קובע "משטר אחריות מוחלטת" שהנוסע יכול להכפיף את עצמו אליה או לא. אם הנוסע רוצה לקבל פיצוי לפי הנוהל – זה המקסימום שיקבל. אם רוצה לקבל פיצוי שלא מתוך הנוהל – פתוחה לו הדרך להגיש הליך משפטי. אך הרכבת מתוך עצמה וללא הליך משפטי, לא תיתן פיצוי נוסף מעבר לכרטיסי הפיצוי.

במסגרת הדיון בעליון הרכבת טענה שבמקרה שנוסע יגיש תביעה, עומדות לה כל טענות ההגנה ולא רק אלו שיכולה להעלות מהנוהל. כך למשל, תוכל לטעון לטענות מדיני החוזים (כמו סיכול) או הנזיקין (גרם הפרת חוזה על-ידי צד ג'); ואחריותה תיקבע בהתאם לשאלה – האם פעלה ברשלנות קטגורית/בזדון, או לא.

אך לבסוף, כך נקבע בעליון, ההחלטה הסופית תהיה של בית-המשפט שידון בתביעה.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות