ספאם: מה פירוש המילה? ומה הקשר לבשר חזיר?

סקירה תמציתית למעמיקים: איך ספאם הפכה לכינוי לדואר זבל, מתי הכל התחיל ולמה צריך להיזהר באופן שבו מאייתים אותה.

ספאם, דואר זבל, בשר חזיר, תביעות קטנות, תביעת ספאם

"ספאם" מוכרת ככינוי לדואר זבל; כל מיני הודעות בלתי נסבלות שאנחנו מקבלים למייל או לנייד ומזמינות אותנו להוציא כסף בצורה כזו או אחרת למרות שאנחנו ממש לא רוצים. על הדרך להתמודד עם התופעה לרבות קבלת פיצוי כספי, כתבנו מאמר נפרד ולא נעסוק כאן בענייניו.

מאמר זה פונה לסקרנים שבכם; מי שאולי תהו לעצמם: מתי ואיך הגיעה לעולם המילה ספאם? אז כפי שהכותרת מרמזת: את התשובה לכך לא הייתם מנחשים לבד.

ההתחלה, שנות ה-30: קמפיין שיווקי כושל לבשר חזיר

בשנת 1937, חברת המזון הורמל יצאה בקמפיין שיווקי לאחד ממוצריה – בשר חזיר מתובל (לוף, אם תרצו). במסגרת הקמפיין, החברה יצרה למוצר שם מסחרי קליט – "ספאם" (Spiced Pork And Ham). אלא שלא בטוח שזה היה מהלך שיווקי חכם במיוחד: כתוצאה מהקמפיין, "ספאם" הפך לשם נרדף לבשר משומר שאינו טעים, מזין, מגרה או רצוי.

שנות ה-70: ה"ארץ נהדרת" של הבריטים מחזירה את המוצר הכושל לכותרות – עם טוויסט

מי שהחליט לעשות מהלימון לימונדה הם היוצרים של הסדרה "מונטי פייטון והקרקס המעופף". הסדרה הייתה באוויר מסוף שנות ה-60 עד ה-80 והפכה לאייקונית.

באחד המערכונים משנות ה-70, זוג סועדים הגיע למסעדת וויקינגים ושאל את המלצרית – מה בתפריט? המלצרית החלה לפרט ובסוף כול מנה היא הוסיפה בקול צורם: "ספאם". די במהרה המלצרית החליפה את רוב מרכיבי המנות במילה זו; עד כדי שהזוג בכלל לא הבין מה יש במנה (חוץ מספאם, כמובן).

במקביל, קבוצת הוויקינגים שישבו סביב הזוג שרו בלי הפסקה "spam, spam, spam, spam". הזוג התקומם שבעתיים; וכך גם המלצרית שרצתה להמשיך לפרט את המנות (אבל לא יכלה בגלל השירה הבלתי-נסבלת). באותם זמנים המבחר הטלוויזיוני היה מצומצם, והתוכנית זכתה לתהודה גבוהה. אך פרק זה אף זכה לתהודה יתרה. כך שהביטוי "spam" והשיר שלו, הפכו מוכרים מאוד בקרב צופי הסדרה (ובריטים בפרט), כאשר הקשר שלהם לחברת הורמל החל להישכח. בדיוק כפי שהיום חלקינו בכלל לא זוכרים למה אנחנו אומרים "היוש" או "ביוש".

שנות ה-90: "spam" הופכת למה שהיא היום (דואר זבל)

לימים, משתמשי מחשב חובבי מונטי פייתון, החלו לעשות שימוש במילה "ספאם" בהשאלה: ככינוי לדבר שאתה לא בהכרח מבין מה הוא, לא מעוניין בו ומפריע לך להתמקד בעיקר. הביטוי "תפס" ובתחילת שנות ה-90, גולשים השתמשו לראשונה בspam ככינוי לדואר אלקטרוני מסחרי לא-רצוי.

השנים חלפו ו"ספאם" הפך מכינוי לבשר החזיר של חברת הורמל, לשם גנרי של "הודעת זבל". איך נבדיל בין השניים? ישנם כללי כתיבה מיוחדים שגובשו בשפה האנגלית: SPAM (באותיות גדולות) = בשר חזיר מתובל של הורמל; spam (באותיות קטנות) = הודעת זבל.

אז אם חשקה נפשכם לכתוב את המילה באנגלית שימו-לב שאתם מאייתים אותה נכונה; שלא תתבעו בטעות חברה מסחרית בגלל ששלחה לכם בשר חזיר מתובל ללא הסכמתכם.

הגשת תביעה קטנההחל מ- 299 ש"ח

הגשת תביעה קטנה מחשבון עלות הגשת תביעה

אולי יעניין אותך גם .

טיסה בוטלה? הדרכים לפיצוי ומכתב התראה לדוגמה

נוצר בתאריך: 01/05/2024

ביטול טיסה - הרשימה המלאה של חובות המסיע וזכויות הנוסע | מכתב התראה לחברת תעופה - דוגמה להורדה בחינם (עדכני ל2024)

חוק איסור הפליה, איסור הפליה, פיצוי ללא הוכחת נזק, 50000 ש"ח, תביעות קטנות

חוק איסור הפליה: עד 50,000 ₪ פיצוי ללא הוכחת נזק

נוצר בתאריך: 19/04/2024

מה ייחשב הפליה אסורה? מה חוק איסור הפליה קובע שלא ייחשב הפליה אסורה? על איזה נותני שירות חל החוק? מהם הנתונים האישיים ..

בית מלון, נזק, אובדן רכוש, תביעה קטנה, אחריות, חפצים

מתי בית מלון אחראי לנזק או אובדן של רכוש בחופשה? הרשימה המלאה

נוצר בתאריך: 09/04/2024

מה קובע החוק; מה קורה כשבתנאי ההזמנה כתוב שהמלון פטור מאחריות לכל "נזק או אובדן"? ומתי אפשר לדרוש מהמלון פיצוי? כל התש..

תפריט נגישות